Halk TV Canlı Yayın
Bakan Zeybekci akaryakıt zamlarına isyan etti
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın yükselen et fiyatlarından şikayet etmesinin ardından, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de akaryakıt zamlarını eleştirdi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın yükselen et fiyatlarından şikayet etmesinin ardından, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de akaryakıt zamlarını eleştirdi. Zeybekçi, "Kurumlarımıza şu çağrıda bulunmak istiyorum, bu dalgalanma dönemlerinde biraz sabretmelerini biraz beklemelerini öneriyorum. Zam yapmada bu kadar acele etmemelerini öneriyorum" dedi.

Ekonomi Bakan Nihat Zeybekci, vatani görevini yapan ve temel eğitimini tamamlayan oğlu Atilla Şükrü Zeybekci'nin Bilecik 2'nci Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığı'ndaki yemin törenine katıldı. Zeybekci, basına kapalı olarak gerçekleştirilen yemin töreni sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'ZAMDA BU KADAR ACELE ETMEMELERİNİ ÖNERİYORUM'

Akaryakıta yapılan zamlarla ilgili olarak da Bakan Zeybekci, "Motorin ve akaryakıtla ilgili zamları da arka arkaya 17 kuruş ve 13 kuruşluk olarak gördük. Ben kurumlarımıza şu çağrıda bulunmak istiyorum; bu dalgalanma dönemlerinde biraz sabretmelerini ve biraz beklemelerini öneriyorum. Zam yapmada bu kadar acele etmemelerini öneriyorum. Çünkü diğer taraftan biz bunu toparlayacağını da ümit ediyoruz. Bu toparlanma olduğunda da aynı kurumların fiyatları aşağı çekmekte aynı iştah ve heyecan içinde olmalarını da bekliyoruz tabii ki."

'EKONOMİK OLARAK ETKİLENİYORUZ'

Amerika ile Rusya arasında yaşanan gerginliğin Türkiye ekonomisine yansımalarını da değerlendiren Bakan Zeybekci şunları söyledi:

"Şu anda jeopolitik risklerin en yoğun olarak canlandığı bir bölgedeyiz. Hiç kimsenin bu coğrafya ile bu kadar yakın bir teması yok. Hatta binlerce kilometre öteden bu coğrafyaya ilgi duyup da bu coğrafya ile ilgili biraz da komik ama tweet savaşlarını başlatanların bizim kadar bu coğrafyada menfaati yok. Türkiye'yi etkiler mi bu şey? Zaten Türkiye bunun ortasında. Bundan daha kötü ne olabilir ki? İnsanlık trajedisinin yaşandığı bir ortam. Türkiye'nin de ekonomik olarak, en önemli ticaret ortakları olan Irak ve Suriye'de bu sıkıntıların yaşandığı bir ortamda ekonomik olarak etkileniyoruz. Bu süreci iyi veya kötü bir şekilde geride kalan bir dönem olarak görüyorum. Türkiye olarak bu coğrafyadaki oluşumlara veya Türkiye'nin menfaatinin hilafına yaşanan olaylara karşı sessiz kalmaması anlamında da durumun vaziyet ettiği bir dönem yaşıyoruz."

İHA