Bakan Duyurdu: Kıyılar için Yeni Karar! Kayıt Altına Alınacak

Bakan Duyurdu: Kıyılar için Yeni Karar! Kayıt Altına Alınacak
Yat sahipleri istediği kıyıya çapa atamayacak. Yeni düzenlemeyi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki duyurdu. Yatların kıyıya bağlandığı süre ve bağlanacak konum kayıt altına alınacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bakanlıkta düzenlemiş olduğu toplantıda "Türkiye Yüzyılı Çevre Projeleri"ni basınla paylaştı.

Yatların kıyılara çapa atma ve bekleme süresine ilişkin dijital uygulama geliştirdiklerini açıklayan Özhaseki " Yapığımız incelemelerde gördük, yat sahibi arkadaşlar yatları rastgele yerlere bağlıyorlar" dedi.

Özhaseki depozito yönetim sistemiyle ilgili ise Türkiye'nin yıllık 520 milyon euro kazanacağını dile getirdi.

KIYIYA ÇAPA ATMA SÜRESİ DENETLENECEK

Tasarladıkları projeleri anlatan Özhaseki yat sahiplerinin istedikleri yerlere çapa atamayacaklarını açıkladı:

"Bir mobil uygulama geliştiriyoruz. Yatlar istedikleri gibi istedikleri zaman istedikleri yerde duramayacaklar. O sistemi herkes görecek. Oradan işaretleyerek gitmek istediği yeri belirleyecek ve oraya bağlayacak. Belli süreler de orada kalacak. Sonra da atıklarını eğer 12 kişiden az olan tekliler varsa 15 günde bir, 12 kişiden fazla olanlar ise 10 günde bir istediğimiz yere verecekler.

Bu projemizde bizler tekne ve yatların belli sürelerle kontrollü şekillerde konaklamalarını ve denetimlerini sağlamış olacağız. Gelecek sene Nisan ayı ile birlikte bu sistem Göcek koylarında başlayacak. Sonra da en hızlı biçimde bütün koylarımızda yaygınlaştıracağız. Taviz vermeden uygulayacağız."