Bakan açıkladı: Otoyollarda hız limiti artırılıyor

Kara yollarındaki hız limitine ilişkin yeni çalışma yapılıyor. İçişleri Bakanı Soylu, "Otomobiller için 20 kilometreye kadar artırma yetkimiz var. Bu konuda hem yollara hem de standartlara göre çalışma yapıyorlar" dedi. Fakat Soylu’nun hız limiti artırımına yönelik açıklaması, 120 km üzerinden mi yoksa tolerans limiti olan 132 km üzerinden mi yapılacağı ise tam olarak netlik kazanmadı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Haziran 2021 16:12
Bakan açıkladı: Otoyollarda hız limiti artırılıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu İzleme ve Yürütme Kurulu ile Trafik Güvenliği İhtisas Grupları Toplantısı'nda, yeni kara yollarından başlamak üzere hız limitlerinin artırılması konusunda çalışma yapıldığını söyledi. 

Soylu, Türkiye'de trafik kazası ve sonrası ölümlerin 2015 yılında 7 bin 530 iken bunun 2020'de 4 bin 866'ya gerilediğini belirtti.

Saatte 20 kilometre daha artabilir 

Acil çağrı merkezlerinin tek çatı altında toplanması konusunda uzun zamandır çalışma yapıldığını hatırlatan Soylu, "Bu proje nihayete ermiş durumdadır. Haziran sonu itibarıyla, bir tek ilimiz kalıyor, zannediyorum o da temmuzun ilk haftasına yetişir, tüm Türkiye'de tek çağrıya geçmiş olacağız" dedi.

Soylu, yol ve araç kalitesinin artması nedeniyle hız limitlerinin esnetilebileceğini düşündüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Trafik kazalarının en önemli nedeni sürat ama eski Türkiye değil. Yol standardımız, kalitemiz konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız da Karayollarımız da çok yetkin. Bizim sürat yönetimimiz 120, ona bir yüzde 10'luk tolerans var, 132 kilometre... Otomobiller için 20 kilometreye kadar artırma yetkimiz var. Bu konuda hem yollara hem de standartlara göre Karayolları ile trafik bir çalışma yapıyorlar. Bir miktar artırma konusunda, yeni kara yollarından başlamak suretiyle bir adım atılması üzerine bir çalışma gerçekleştirilmektedir. Elbette ortalama hız da kendi açısından önemli bir anlayış oluşturmaktadır."

Mevcut durum 

Otomobil hız sınırı yerleşim yeri içinde 50 km, şehirler arasında 90 km, yerleşim yeri dışı bölünmüş yollarda 110 km, otoyollarda 120 km'dir. Hız sınırı ihlallerinde cezalar ihlalin derecesine göre verilir. Ceza kesilmesi için hız sınırı yüzde 10'dan fazla ihlal edilebilir. Yüzde 10’luk tolerans ile şu anda otoyollarda 132 km ve altındaki hızlarda ceza yazılmıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ’20 km hız esnetilebilir’ açıklaması 120 km üzerinden mi yoksa tolerans limiti olan 132 km üzerinden mi yapılacağı ise tam olarak netliğe kavuşturulmadı.