Babacan Bahçeli'nin eski videolarını izletip güldü

MHP lideri Bahçeli'nin kendisine yönelik eleştirisine partisinin Kahramankazan İlçe Kongresi'nde yanıt veren DEVA Partisi lideri Babacan, Bahçeli'nin eski videolarını izlettikten sonra kendisini tutamayarak güldü. Bahçeli'nin kendisini tutarsızlıkla itham ettiğini söyleyen Babacan, "Hiç kimse bizi tutarsızlıkla suçlayamaz. 2001'den bu yana getirsinler. Altına tekrar imzamı atarım" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ekim 2021 21:24
Babacan Bahçeli'nin eski videolarını izletip güldü

Geçtiğimiz günlerde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup toplantısında Babacan'ın kendisine yönelik "Bahçeli krizlerin ortağıdır" ifadelerine sert bir dille yanıt vermişti.

Bahçeli, Babacan'a yönelik, "Selamsız ve sevimsiz bir siyaset devşirmesi şahsıma yönelik; 'Bahçeli krizlerin ortağıdır' demiş, halt etmiş, küçük aklının dibini sergilemiş. Ortada bir kriz yoktur, velev ki olsa bile, bundan memnun olamayız, eğer gerekiyorsa Cumhur İttifakı'nın bir ortağı olarak hesap vermemiz gerekiyorsa da seve seve veririz" ifadelerini kullanmıştı.

"Söylediğim her şeyin altına imzamı atarım"

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Bahçeli'nin tepkisine partisinin Ankara Kahramankazan İlçe Kongresi'nde yayınladığı videolarla yanıt verdi. Kongrede, Bahçeli'nin eski videolarını izletirken gülen Babacan, "Hiç kimse bizi tutarsızlıkla suçlayamaz. 2001'den bu yana getirsinler söylediğim her şeyi ortaya koysunlar. Altına tekrar imzamı atarım" diye konuştu.

Babacan'ın açıklamasından satır başları:
"Biliyorsunuz salı ve çarşamba günleri TBMM'de grup toplantıları oluyor. Ve parti genel başkanları grup toplantıları yapıyor. Az evvel krizlerin ortağı Sayın Bahçeli, 'krizlerin ortağı' diye kendisine hitap etmemize çok alınmış olacak ki grup toplantısında bizlere bir cevap vermiş. Üslubu malum. Daha evvel söylemiştim; Sayın Bahçeli konuşurken 18 yaşından küçükleri ekranlardan uzak tutmak lazım demiştim.

"Hiç kaçış yok, inkar etmesinler bunları"

Hakaretlerine cevap vermeyeceğiz. Ben buradan kendisine sormak istiyorum; ya krizlerin ortağı değil misiniz siz? Bakın, bugüne dek bu milletin hayrına menfaatine ne iş yaptınız? Türkiye'nin ekonomisine, hukukuna hangi katkıda bulundunuz? 'Ben şu konuda başarılı oldum, ben o 99'da kurulan hükümette ortaktım ve o hükümet de şu başarıyı ortaya koydum. Bugünün hükümete ortağım şu başarıyı ortaya koydum' diyeceğiniz ne var?

Ben hafızamı çok zorluyorum, herkese de soruyorum inanın bir örnek bulamıyorum. Ve ne diyor bugünkü konuşmasında? Kriz yok diyor. Ya bakın ben altmıştan fazla ilimize gittim, geçen hafta Adana'daydım.

Herkes diyor ki; 'böyle bir şey görmedik'. Çiftimiz diyor ki 'ben hayatımda böyle bir dönem yaşamadım'. Esnafımız 'bu kadar büyük bir krizle biz daha önce karşı karşıya kalmadık' diyor. Sayın Bahçeli 'kriz yok' diyor. Gerçekten ülkeden habersiz, ülkenin gerçeklerinden habersiz.

Zaten bu hükümet küçük ortağıyla, büyük ortağıyla gerçekleri artık görmedikleri için gerçekleri artık inkar ettikleri için bu ülkenin sorunlarına çözüm bulamıyorlar. Bizim gibi biraz gezseler dolaşsalar, Ankara'da kapalı kalmasalar, şöyle bir cadde pazar çarşı esnafla dertleşseler belki görecekler ama yerlerinden kalmıyorlar.

Artık vatandaşla olan bağları koptu. Ben Sayın Bahçeli'ye sesleniyorum. Size ortak olduğunuz krizleri hatırlatmaya devam edeceğiz. Hiç kaçış yok, inkar etmesin bunları.

"Ekonomik planlamanın yapıldığı kurum size bağlıydı"

2001 yılında, bu ülkeyi bu milleti fakirleştirdiğiniz krizi biz unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız. Yazar kasalar başbakanlık binasının önüne atıldığında sizin çalışma odanız o binadaydı. Millet açlıktan yoksulluktan bitapken siz o koltukta oturuyordunuz. Başbakan yardımcısıydınız.

Üstelik Devlet Planlama Teşkilatı size bağlıydı. Ekonomik planlamanın yapıldığı kurum size bağlıydı. Tek gecede 20'ye yakın banka battığında bu ülkede siz Devlet Planlama Teşkilatı'ndan sorumlu Başbakan Yardımcısıydınız. Milli gelirin 3'te 1'ini kaybettiğimiz dönemde o günkü hükümetin ortağıydınız.

O tarihte gecelik faizler 7 bin 500'ü görmüştü. Yıllık enflasyon yüzde 70'leri geçmişti. Siz o enflasyona da yüksek faizlere de ortaktınız. Bugün ise vatandaşlarımızın boğuştuğu ekonomik ve hukuk krizlerinin mimarısınız. kaçış yok, kaçamazsınız. Cumhur İttifakı'nız Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile cumhuru batırdı ya. Vatandaş ne halde görmüyor musunuz? Haberiniz yok mu?

Hukukta, ekonomide, eğitimde dipteyiz. Nerede zirvedeyiz biliyor musunuz? Sayenizde işsizlikte, adaletsizlikte, faizlerde zirvedeyiz. Bugün en fakirle en zengin arasındaki gelir farkı 26 kata çıktı. Bu TÜİK'in rakamı ya. TÜİK bile artık gerçeği gizleyemiyor. Rakamları ne kadar makyajlasa mızrak çuvala sığmıyor. Taraflı Cumhurbaşkanlığı Sistemi başladı başlayalı ülkemizde 3 milyon 200 bin kişi mutlak yoksulluk seviyesinin altına düştü ilave olarak. Sendikaların yayımladığı raporlarda asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını Sayın Bahçeli görmüyor mu acaba?

"Sayın Bahçeli bunlar sizin eseriniz"

Açlık sınırının altında bir asgari ücret var şu anda. Sayın Bahçeli bunlar sizin eseriniz. Siz bu hükümete ortaksınız. Öyle başarılı olduğu zaman sahipleneyim kriz çıktığında geride durayım, krizi inkar edeyim yok. Kaçmak yok. Siz kriz yok deyin ve eserinizle övünmeye devam edin. Sayın Bahçeli bugün bir de ne demiş? Demiş ki; 'Sayın Babacan cumhurbaşkanlığı adaylığı için Recep Tayyip Erdoğan'a imza attı, sonra gitti Abdullah Gül'ü destekledi.' Bakın sıralamada yalan söylüyor. Biz o dönemde bir ortak aday çıkmasını Sayın Gül'ün adaylığını evet destekledik. O dönemde bu çoğu insanın bildiği bir gerçekti. O seçenek gerçekleşmeyince, Sayın Gül 'ben artık aday değilim ' dedikten sonra ikinci tercih olarak biz gidip Sayın Erdoğan'a imza verdik."