Güvenlik tarafından darp edilen İTÜ'lü öğrencilerden tepki: Kendi okulumuzda böyle bir muameleyi kabul etmiyoruz

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri, üniversitelerindeki yurdun yetersiz olması nedeniyle ''Barınamıyoruz" diyerek dün okulun MED Binası'nda nöbet tutmak istemiş, özel güvenliğin müdahalesi sonucu okuldan çıkarılmıştı.Bugün yine "Yurt istiyoruz" diyerek MED Binası'nda toplanan öğrenciler, taleplerini yinelerken dün özel güvenlik tarafından darp edilen arkadaşları için tepki gösterdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Ekim 2021 11:25
Güvenlik tarafından darp edilen İTÜ'lü öğrencilerden tepki: Kendi okulumuzda böyle bir muameleyi kabul etmiyoruz

Dün yaşananların anlatıldığı açıklamada, "Burada direnişimize şarkı ve oyunlarla devam etmek gibi bir planımız vardı. Fakat 12'de güvenlik bizim, çıkmamız için uyarıda bulundu. Sonrasında rektör genel sekteri geldi ve 'Yurt çalışmalarını yapıyoruz' dedi. Ardından 'Yurt istiyorsanız neden bu zamana kadar bize gelmediniz?' gibi aklımızla alay eden sorular sordu. Bizler de resmi bir açıklama istediğimizi söyledik. Ardından güvenlik bize saldırdı" diyen öğrenciler, güvenlik saldırısı sonrası bayılan ve dudağı patlayan arkadaşlarının olduğunu söyledi. ''Kendi okulumuzda böyle bir muameleyi kabul etmiyoruz" diyerek açıklamalarını sürdüren öğrenciler, şiddet uygulayan güvenlikler hakkında soruşturma açılıp görevlerine son verilmesini talep etti.

Öğrenciler, barınmaya dair sorunlarının çözülmesi için taleplerinin arkasında olduklarını söylerken rektörlüğün konuya dair olan çalışmalarının şeffaf şekilde yürütülmesini istediklerini söyledi. Yurt yapımının üç yıla kadar uzayabileceği konusunda bilgilendirildiklerinin altını çizen öğrenciler, bu üç yıllık süreç içerisinde yaşanacak tüm mağduriyetlerin giderilmesi için yurtlarda yedek olan öğrencilerin acil şekilde yerleştirilmesi gerektiğini söyledi.

"Barınma hakkımız, söke söke alırız" diyen öğrenciler, eylemlerinin süreceğini belirterek eylemlerini sonlandırdı.

Ne olmuştu?

İTÜ'nün yurtlarının yetersiz olduğunu söyleyen öğrenciler "Barınamıyoruz" diyerek dün (18 Ekim) MED Binası'nda sabahlamak istemiş, özel güvenliğin saldırısı sonucunda okulun dışına çıkarılmıştı. Güvenliğin müdahalesi sonrasında bazı öğrenciler yaralanmıştı. Öğrencilerle konuşmak için gelen rektör sekreter yardımcısı, öğrencilerin taleplerinin karşılanacağını belirtmişti.

İTÜ Dayanışması, güvenliğin saldırısı sonrası yaralanan arkadaşlarının darp raporu aldığını açıklamıştı.