Ayten Öztürk, 31 yıl önce 'Yeşil' tarafından katledildi: Babadan Bursaspor taraftarlarına suç duyurusu

Ayten Öztürk, 31 yıl önce 'Yeşil' tarafından katledildi: Babadan Bursaspor taraftarlarına suç duyurusu
Geçen hafta sonu oynanan Bursaspor-Amedspor maçında Bursaspor taraftarlarının türbinlerde 'Yeşil' kod isimli Mahmut Yıldırım’ın posterlerini açarak 'Yeşil' lehine slogan atmasının yankıları sürüyor. Irkçı saldırıya birçok kesimden tepki gelirken 1992 yılında Tunceli’de Mahmut Yıldırım tarafından kaçırılıp öldürülen Ayten Öztürk’ün babası, Bursaspor taraftarları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ayten Öztürk’ün babası Hıdır Öztürk, Avukatı Cihan Söylemez ile birlikte halktv.com.tr'ye yaptığı açıklamada yaşananları asla kabul etmediklerini belirtti.

31 yıldır kızı için hukuk arayışı içinde olduğunu ifade eden Hıdır Öztürk, "Ben 88 yaşında bir babayım. 1992 yılında derin devletin adamı Yeşil kod isimli Mahmut Yıldırım'ın kaçırarak öldürdüğü Ayten Öztürk’ün dertli babasıyım. Tam 31 yıl durmadan bıkmadan kızım için hukuk arayışı içindeyim. Çeyrek asırdan fazladır hukuk arayışı içindeyim. 31 yıldır adalet arayışı için hangi kapıyı çaldımsa kapılar hep yüzüme kapandı" dedi.

hidir-ozturk.jpegCihan Söylemez ve Hıdır Öztürk

'Sabaha kadar ağladık'

Yaptığı suç duyurularından sonuç alamadığını dile getiren Öztürk, şunları anlattı:

"Kızımı kaçırıp öldürenler belliyken bunca yıl defalarca yaptığımız suç duyurusuna rağmen savcılar dava açmaya bile gerek görmedi. 2011 yılında yılladır verdiğim mücadele ve hukuk arayışı sonrası TBMM’ye çağırarak beni dinlediler sesimi Türkiye’ye duyurdu sonra savcılar beni ancak o zaman çağırdılar soruşturma başlattılar ancak hiçbir sonuç çıkmadı. Bursa’daki maçta kızımın katili Yeşil’in posterini televizyonlarda görünce eşim bile birlikte sabahlara kadar ağladık.”

Hıdır Öztürk, Bursaspor tribünlerinin Yeşil'in posterini açmasının Türkiye için bir utanç olduğunu kaydetti. "Faili meçhul cinayetler karşısında duran bu konuda duyarlı olan herkes Bursaspor taraftarları hakkında suç duyurusunda bulunsunlar."

Öte yandan Hıdır Öztürk, Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmek istediğini belirterek cinayetin aydınlatılması için çağrıda bulundu.

Bursaspor taraftarları anayasal suç işledi

Öztürk Ailesinin Avukatı Cihan Söylemez, yaşananların Türkiye’nin 90'lı yıllardaki karanlık günlere götürme çalışması olduğunu dile getirdi. Cinayetin üzerinden 31 yıl geçmesine rağmen aydınlatılmadığını kaydeden Söylemez, Bursaspor taraftarlarının anayasal suç işlediğini dile getirdi.

Söylemez, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek suç duyurusunda bulunduklarını kaydederek şöyle konuştu:

"Ayten Öztürk’ün babası Hıdır Öztürk ile birlikte Tunceli Cumhuriyet başsavcılığına giderek suç duyurusunda bulunduk. Savcılıktan birinci talebimiz yeşil Kod isimli Mahmut Yıldırım’ın bulunması, yine Bursa’daki maç sırasında Mahmut Yıldırım’ın posterini açarak onun lehine slogan atanlarının kimliklerinin tespit edilmesi. Bu seyirciler kombine bilet almış kimlik bilgilere ve kamera kayıtları da var. Yasalara göre bu sloganları atanlar ve Yeşil’in posterini açanlar suçu ve suçluyu övmektedir, Yeşil suçlu ve hakkında tutuklama kararı bulunan bir katil dolayısıyla bu kişiyi övenler suçludur. Dolayısıyla bir suçlunun posterinin türbinlerde asılması ve onun lehine slogan atılması suçtur."

Hrant dink cinayeti sonrası da benzer bur durum yaşanmıştı

Avukat Söylemez, Hrant Dink cinayeti sonrası yakalanan katilin emniyet içinde korunup kollandığını ve bşıındaki beyaz bere nedeniyle bir maç sırasında bir grup seyircinin beyaz bere ile gittiğini belirterek açıklamasını şöyle tamamladı:

“Hrant Dink suikastı sonrası yakalanan katil emniyet içindeki belli güçler tarafından korundu. Katil yakalanırken başında beyaz bir bere vardı. O dönem bu cinayet sonrası Hrant Dink’in başında beyaz bere gören bir grup taraftar bir maçta başlarına beyaz bere takarak maça gitmişti. Bu durum aynı zamanda bana onu da hatırlattı. Bu süreç Türkiye için hayırlı bir süreç değildir. Bugün iktidarda olan hükümet ilk iktidara geldiği yıl Mahmut Yıldırım ve bunun gibi karanlık güçler ile savaşacağını ilan etmişti. Ama gelinen noktada görüyoruz ki stadyumda Yeşil’in posterini açın, onun lehine slogan atanlar serbest bırakılmış bu hukuk devleti açısından utanç verici bir durumdur."

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :