Avusturya tek aşı tercihi: Koruma oranı yüzde 92 olan Sputnik V'den 1 milyon sipariş etti

Avusturya, koronavirüs salgını ile mücadelede Rusya'dan 1 milyon doz Sputnik V aşısı alınması için anlaşma yapıldığını duyurdu. Öte yandan ülkeler arası aşı anlaşmaları devam ederken Rusya ve Çin arasında aşı üretimi konusunda yeni bir anlaşmaya varıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Nisan 2021 09:42
Avusturya tek aşı tercihi: Koruma oranı yüzde 92 olan Sputnik V'den 1 milyon sipariş etti

Avusturya, koronavirüs salgını ile mücadelede yaşanan aşı krizinin ardından yalnızca Rusya tarafından geliştirilen Sputnik V aşısını kullanacağını duyurdu.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Sputnik V aşısının Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onay almasının ardından tercihlerinin Sputnik V aşısı olacağını söyledi. Rusya'dan 1 milyon doz aşı alınması için anlaşma yapıldığını ifade eden Kurz, siparişin önümüzdeki günlerde verileceğini sözlerine ekledi.

iha-20210419aw299070-2.jpeg

Daha önce yaptığı açıklamalarda, şu ana kadar Avrupa'da yalnızca Macaristan'da kullanılan Sputnik V aşısı için EMA'dan onay bekleyip beklemeyeceklerine dair yorum yapmaktan kaçınan Kurz, "Her fazladan aşı hayat kurtarmaya yardımcı olacağı için EMA tarafından kısa sürede onay verilmesini umuyoruz" dedi.

96594.jpeg

Şubat ayında İngiliz tıp dergisi The Lancet'te yayınlanan bir makalede Sputnik V aşısının korona virüse karşı korumada yüzde 92 olarak açıklanmıştı.

 

Rusya, Çin’de 100 milyon dozluk Sputnik V aşısı üretecek

Öte yandan koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı geliştirilen aşıların üretimi için ülkeler arası anlaşmalar yapılmaya devam ediliyor. Son olarak Rusya ve Çin arasında aşı üretimi konusunda yeni bir anlaşmaya varıldı. Rusya, Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) ile Çinli ilaç şirketi Hualan Biological Bacterin, Çin'de her yıl 100 milyon doz Rus Sputnik V aşısı üretilmesi için anlaşma sağladı.

RDIF CEO'su Kirill Dmitriev anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada, bu miktarın 50 milyon kişinin aşılanması için yeterli olacağını belirterek, işbirliği anlaşmasının aşının üretim kapasitesini önemli ölçüde arttıracağını söyledi.

Rusya tarafından geliştirilen Sputnik V aşısı, şu ana kadar 60 ülkede kullanım onayı aldı. Tıp dergisi The Lancet'e göre aşının Covid-19'a karşı yüzde 91.6 etkinliği bulunuyor.

İHA