Askeri Okulda Teğmenler Arasında Atatürk Kavgası Çıktığı İddia Edildi, Bakanlık'tan Açıklama Geldi

Askeri okulda skandal iddia üzerine CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan konu hakkında soru önergesi verdi. Milli Savunma Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yaptı.

İstanbul Tuzla Piyade Okulu’nda 10 Kasım’da skandal bir olay yaşandığı iddia edildi. Atatürk rozeti takmayı reddeden ve yırtıp atan bir teğmen ile başka bir teğmen arasında kavga çıktı. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan konu hakkında soru önergesi verdi.

10 Kasım Atatürk’ü anma törenlerinde tüm teğmenlere göğüslerine takması için bir Atatürk fotoğrafı ve rozeti verildi. İddiaya göre Tuzla Piyade Okulu’nda bir teğmen bu rozeti takmadığı gibi, fotoğrafı da buruşturup attı.

Bunu gören diğer teğmenler tepki gösterince, Atatürk fotoğrafını buruşturup atan teğmen, “Ben Atatürk’ün askeri yönünü beğeniyorum ancak cumhuriyet sonrası yaptıklarına katılmıyorum” dedi.

Bu sözler sonrası olaya tepki gösteren askerlerle, Atatürk fotoğrafını yırtan teğmen ve arkadaşları arasında arbede çıktı. İki grup arasındaki arbedenin büyümesiyle dışarıdan polis ve jandarmanın dahil oldu.

Halk Tv'de Yeni Bir Sabah programında iddiayı yorumlayan İsmail Küçükkaya "Mustafa Kemal sevgisini yüreğinde taşımayan birinin Türk askeri olabileceğine asla inanmazdım, ama son zamanlarda sistemle o kadar oynadılar ki artık bilemiyorum" dedi.

piyade-okulu2.jpg

Saygı Öztürk de konuyu köşesine taşıdı. Olayla ilgili olarak Sözcü'ye konuşan bir yetkili şunları anlattı:

“10 Kasım Atatürk'ümüzü Anma törenimizde sol göğsümüze Atatürk fotoğrafı asıyoruz. Teğmenlerden birisinde Atatürk fotoğrafı olmadığını görenler, bu duruma tepki gösterip, neden Atatürk fotoğrafı takmadığı soruyor. Teğmen ise ‘İğne yok o yüzden takmadım' diyor. Diğer askerlerden bazıları bu durumu bölük komutanına aktarıyor. Bunun üzerine bölük komutanı teğmene iğne ve Atatürk fotoğrafı verip bunu yakasına takmasını sağlıyor. Böylece törende bütün teğmenlerin yakasında Atatürk fotoğrafı bulunuyor.

Ancak konu burada kapanmıyor. Teğmenin yakasına Atatürk fotoğrafı takmamasının gerekçesinin iğne olmadığına inanan bazı teğmenler, başlangıçta Atatürk fotoğrafı takmayan teğmenin kaldığı odanın kapısına 13 Kasım'da Atatürk fotoğrafı asıyor. Whatsap grubunda da Atatürk fotoğrafının o kapıdan indirilmemesi yazılıyor.

piyade-okulu1.jpg

ATATÜRK FOTOĞRAFI KAPIDAN İNDİRİLİYOR

4 teğmenin paylaştığı odanın kapısına asılan Atatürk fotoğrafı indiriliyor. Ancak kimin indirdiği bilinmiyor. İndirme olayı ile ilgili olarak, başlangıçta Atatürk fotoğrafı takmayan teğmenin bunu yapmış olacağı değerlendiriliyor.

Bir grup teğmen arasında Atatürk fotoğrafının indirilmesi üzerine tartışma yaşanıyor ve daha sonra bu küçük çaplı bir arbedeye dönüşüyor. Fotoğraf takmayan teğmen, darp edildiğini önü sürüp kendisini hastaneye sevk ettiriyor. Hastanede yapılan muayenede teğmende herhangi bir darp izi bulunmadığı, yönünde doktor rapor veriyor. Ancak, teğmen, darp edildiğini, rapor verilmemesi halinde savcılığa şikayette bulunacağını öne sürüyor."

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Söz konusu iddiayla ilgili Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Tuzla Piyade Okulunda bir grup teğmenin 10 Kasım’da Atatürk fotoğrafı takmayı reddettiği ve kavga çıktığı" iddiaları "Dezenformasyonun bariz bir örneğidir, konuyla ilgili adli ve idari sürecin başlatıldı" ifadeleri kullanıldı.