Şanlıurfa'da aşıya ikna ekibi kuruldu

Şanlıurfa'da koronavirüse karşı aşılama oranında kırmızı kategoride tek il olması nedeniyle valilik, aşı olmak istemeyenleri ikna etmek için bir ekip kurdu. Valilik tarafından koordine edilen çalışma ile kentin kanaat önderleri İzzeddin Aksan, Salih Turgut, Bahaddin Parlakçı ve Ahmet Demirdöğen vatandaşların ikna olması için çağrıda bulundu.

Koronavirüs salgınında Türkiye'nin en yüksek riskli illeri arasında bulunan ve aşılamada nüfusa oranla en az aşı yaptıran tek 'kırmızı kategoride' yer alan Şanlıurfa'da valilik tarafından başlatılan çalışmada, ilde yaşayan kanaat önderleri vatandaşlara aşı olma çağrısında bulundu.

Yüksek riskli kırmızı kategoride

Türkiye genelinde koronavirüs salgınına karşı en az 1 doz aşı yaptıran 18 yaş ve üstü nüfusun aşılanma ortalaması yüzde 75,16'ya ulaşırken, Şanlıurfa yüzde 53,1 aşılanma oranıyla, yüksek riskli kırmızı kategorideki son ve tek il oldu.

Aşı olmanın vacip hükmünde olduğunu söyleyecekler 

Şanlıurfa Valiliği koordinesinde sağlık teşkilatı, güvenlik birimleri, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının aşılanma oranını yükseltmeye yönelik çabalara bir destek de Şanlıurfa'da yaşayan kanaat önderlerinden geldi. Şanlıurfa'da farklı eğitim merkezlerinde görev yapan 4 isim, koronavirüs salgınını önlemeye yönelik dünya çapında kabul gören en önemli tedbirin aşı olduğunu, genel kabul gören bu tedbire uymanın ise tüm Müslümanlar için vacip hükmünde olduğunu söylediler.

Kuran ve hadislerle ikna edecekler 

Salgın hastalıklarla mücadele, tedbir, tedavi, kendini ve topluma koruma hususunu Kur'an hükümleri ve Hz. Peygamber'in hadisleriyle değerlendiren İzzeddin Aksan, Salih Turgut, Bahaddin Parlakçı ve Ahmet Demirdöğen, aşı olmayanların başkalarının hayatını da riske atması nedeniyle büyük vebal altına girdiklerini anlattı.

 

Kaynak:DHA