Ankaralılar yeni otobüslerini seçiyor
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 03.06.2021 14:48

Ankaralılar yeni otobüslerini seçiyor

Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yeni otobüslerin rengini, 'Başkent Mobil' uygulaması üzerinden yapılacak anketle seçileceğini duyurdu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 2013 yılından sonra ilk kez alınacak 301 yeni otobüsün koltuk ve dış giydirme tasarımları ile renklerinin Başkentliler tarafından düzenlenecek anketle belirleneceğini duyurdu.

'Başkent Mobil' uygulaması üzerinden düzenlenen anketle Ankaralılar, akıllı cep telefonlarından, 'Söz Hakkı' butonunu kullanarak, 6 Haziran tarihine kadar, yeni otobüslerin renk ve tasarımlarını oylayabilecek.

Ankette, 4 farklı otobüs renginin yanı sıra, koltuklarda kullanılacak kumaş deseni de körüklü ve solo otobüsler için ayrı ayrı seçilecek.

301 yeni otobüs için firmalarla yapılan sözleşme imza törenine katılan Yavaş, “Dış giydirme tasarımlarının son halini hemşehrilerimizle birlikte belirleyeceğiz. Tasarımlar ankete açılacak ve Ankaralılar olarak otobüslerimizin rengine, tasarımlarına birlikte karar vereceğiz” dedi.

Başkent mobil üzerinden anket

İlk etapta, EGO Genel Müdürlüğü yaptığı duyuru ile 28 Mayıs tarihine kadar yeni otobüslerin renk ve tasarımları konusunda Başkentlilerin fikirlerini ve tasarımlarını toplandı.

Başkentlilerden gelen tasarımların değerlendirilmesinin ardından Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, 'Başkent Mobil' uygulaması üzerinden vatandaşlara yeni otobüslerin hangi renk ve tasarımda olmasını istediklerini soran bir anket düzenledi.

Körüklü ve solo otobüsler için farklı tasarımlar

Ankete katılmak isteyen Ankaralılar, 6 Haziran Pazar günü saat 20.00’ye kadar 'Başkent Mobil' uygulamasında yer alan 'Söz Hakkı' butonuna tıklayarak ve sadece bir kez profil bilgilerini doldurarak beğendikleri tasarımlara oy verebilecek.

Yapılacak oylama sonucunda en çok oy alan renk ve tasarımlar, 6 Haziran’dan sonra kamuoyu ile paylaşılacak. Başkentlilerin seçeceği renk ve tasarımdaki otobüsler aşama aşama teslim alındıktan sonra hizmet vermeye başlayacak.

Büyükşehir Belediyesi’nin, 'BLD 4.0' adı verilen uygulama ile yakında bölgesel konulara dair o bölgede yaşayanlara da anket çalışmalarına başlayacağı öğrenildi.

ANKA