Ankara'da kamu hastanelerinde yer kalmadı iddiası

Ankara'da kamu hastanelerinde yer kalmadı iddiası
CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Ankara'da kamu hastanelerinde yer kalmadığını iddia etti.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, koronavirüs vaka sayısının en yüksek olduğu illerden olan Ankara'daki kamu hastanelerinde boş yatak kalmadığını iddia etti.

BirGün'de yer alan habere göre; 1 Haziran'dan itibaren yeniden açılma süreci ile diğer hastanelerde de Covid-19 hastalarına hizmet verilmeye başlandığını ifade eden Emir, şöyle konuştu:

"1 Haziran'dan itibaren 'yeniden açılma' süreci ilan eden hükümet, Covid-19 vakalarının giderek artmasına rağmen, tamamen ekonomik kaygılarla bu kararında ısrarcı oluyor. Hükümet, bu ısrarıyla halkın sağlığıyla da oynuyor. Ankara'da şu anda Gölbaşı ve Gazi Mustafa Kemal Devlet hastaneleri ile Yenimahalle, Keçiören, Ankara ve Gülhane Eğitim Araştırma hastaneleri olmak üzere toplam 6 kamu hastanesinde 2 bin 523 yatak ile 340 yoğun bakım yatağı tamamen dolmuş durumda.

Hastalar acil serviste bekletiliyor

Bilkent Şehir Hastanesi'nde de bir kule Covid-19 hastaları için ayrılmıştı fakat, burası dolunca diğer servisler ve yoğun bakım ünitelerine de Covid-19 hastaları alınmaya başladı. Bilkent'te de 3 bin 269 yatak ile 659 yoğun bakım yatağı dolmuş vaziyette. Buralarda da yer kalmadığını biliyoruz. Hastaların büyük çoğunluğu ilaç tedavisi ile evlerine gönderiliyor. Yatması gereken hastalar ise acil servislerde bekletiliyor, yatak açılınca ancak yatış verilebiliyor. Diğer hastaneler de Covid-19 başvurularından dolayı başka hastalara hizmet veremez duruma geldi. Son olarak Gazi Üniversitesi Hastanesi, iki servisini Covid-19'a ayırmak zorunda kaldı.

Bakanlık süreci yönetemiyor

1 Haziran'da başlayan normalleşme sürecinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu'nun pandemi sürecinde özel hastanelere yapmış olduğu salgın bakım hizmeti ödemesini sonlandırması da bu tablonun ağırlaşmasına sebep olmuştur. Ankara, alarm veriyor. Söz konusu yoğunluk, pandemi hastanelerinde sosyal mesafe ve hijyen önlemlerinin de geri plana itilmesine ve uzayan kuyruklarda bulaş riskinin çok fazla artmasına sebep oluyor. Pandemi ile ilgili bakanlığın halka karşı dürüst olması ve bu süreci şeffaf bir şekilde yönetmesi gerekiyor. Ancak, vaka sayılarının düştüğünü iddia eden Sağlık Bakanlığı, kontrolü yitirdi, süreci yönetemiyor.

İlgili Haberler
Etiketler :