AKP'nin kalesinde taksiye binmek İstanbul'dan bile pahalı oldu

AKP'nin kalesinde taksiye binmek İstanbul'dan bile pahalı oldu
Türkiye'de pek çok şehirde taksi ücretlerine büyük zam yapıldı. AKP'nin kalesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın memleketi Rize'de taksi ücret tarifesi İstanbul'u solladı. Buna göre indi bindi ücreti 80 TL, taksi açılış ücreti 50 TL, taksiyi 1 dakika bekletmek de 3 TL oldu.

Karar'ın haberine göre, akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar ulaşım sektörünü de vurdu. Toplu ulaşımdan sonra taksi tarifeleri de zamlandı. Bir çok kentte taksi ücretlerine büyük zam yapıldı.

İNDİ BİNDİ 80 TL OLDU

AKP'nin kalesi Rize'de de taksi hizmeti veren esnaflar için önemli bir duyuru yapıldı, yeni taksimetre ücret tarifeleri yürürlüğe girdi. Buna göre indi bindi ücreti 80 TL, taksi açılış ücreti 50 TL, taksiyi 1 dakika bekletmek de 3 TL oldu.

taksi.webp

15 Haziran 2023 tarihinde yapılan güncellemeyle açılış ücreti 33 TL, bir kilometre ücreti 13 TL, kısa mesafe ücreti (1300 metreye kadar) ise 50 TL olarak belirlenmişti. Ayrıca, bir dakikalık bekleme ücreti de 2 TL olarak uygulanıyordu.

İSTANBUL'DAN PAHALI

İstanbul'da ise 2023 Ağustos ayının ilk günlerinde alınan kararla taksi açılış ücreti 12.65 TL'den 19.17 TL'ye, kilometre başına ücret ise 8.51 TL'den 12.89 TL'ye çıkarılmıştı. İstanbul'da taksi indi-bindi ücreti de 70 TL olarak belirlenmişti.

"RİZE'DE TAKSİLER LİMUZİN OLMUŞ"

İYİ Partili Meclis Üyesi ve ulaşım uzmanı Dr. Suat Sarı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Rize'de taksiler, limuzin olmuş! Rize'de yaşam şartları ve trafik yoğunluğu sanki İstanbul'dan daha ağır. İstanbul taksimetre açılış 19,17 TL Rize taksimetre açılış 50 TL. SONUÇ: Toplu taşıma yasası yapılmadığı taktirde, her il kendi sazını çalıyor" ifadelerini kullandı.

Etiketler :