AKP'li vekilden Meclis'te ağır sözler

AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’in TBMM Genel Kurulu’nda muhalefete yönelik “yalan siyaseti” söylemi, bir saati aşan Bitlis tartışmasına dönüştü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Haziran 2021 13:24

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl’ün geçen hafta TBMM Genel Kurulu’nda Bitlis’te “Dere Üstü Islah Projesi” kapsamında yüzlerce esnafın mağdur edileceğini açıkladığı konuşmasına AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler bugün gündem dışı söz alarak yanıt verdi. Bitlis’e AKP döneminde 18 milyar TL yatırım yapıldığını belirten Kiler, “On yıldır çalışıyoruz. Beş yıl önce 700 iş yeri bulunan bir ticaret merkezi yaptık, proje hazırladık, dere üzerindeki bütün mal sahipleriyle tek tek anlaşarak kamulaştırma paralarını ödedik; kiracılar için de ticaret merkezinde yer ayarladık, bütün kiracıları oraya kira paralarını da verdik. 700 iş yerinin tamamına iş yeri ayarlayarak projemizi gerçekleştiriyoruz” dedi. Kiler’in Bingöl ve 16 CHP milletvekilinin geçtiğimiz hafta içindeki Bitlis ziyaretini de yönelik “yalan siyaseti” söylemi ve esnaf adına basın açıklamaları düzenleyen Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan’a yönelik “Bitlis'te kadrolu olan fitneci birini basına havlatıyorsunuz” sözleri, TBMM Genel Kurulu’nda yaklaşık bir saat süren gerilime neden oldu.

CHP'li Altay: Kiler özür dilemeli 

Kiler’in ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Bir milletvekilinin kürsüden seçim bölgesindeki bir gazeteciye ‘O iti havlatıyorsunuz’ diye itham etmesini Meclis’in şerefine düşmüş bir gölge kabul ederiz. Çıkıp bütün gazetecilerden özür dilemesi gerekir” diyerek AKP’li milletvekilin özür dilemesi gerektiğini söyledi.

'Bitlis'e gidemiyorsun'

TBMM Genel Kurulu’nda sataşma gerekçesi ile söz alan Tekin Bingöl’ün konuşmasıyla da sözlü tartışma çıktı. Sözlerine “Bir Bitlis milletvekilinin görevi, durumu ne olursa olsun, ‘it’ diye çirkin bir tabir kullanmasını esefle karşılıyorum” diyerek başlayan CHP’li Bingöl’ün sürekli sözünün Kiler tarafından kesilmesi ve ‘çarpıtma’ iddialarının ardından Genel Kurul’da gerilim büyüdü. Bingöl, tartışmanın büyümesi üzerine, “Seni de Bitlisli tanıyor, beni de. Sen benim önüme geçecek adam değilsin. Bitlis'e gidemiyorsun” ifadelerini kullandı.

700 dükkan nerede? 

AKP’li Kiler’in dükkanları yıkılması planlanan Bitlis esnafı hakkındaki sözlerinin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Bingöl, “700 dükkândan bahsediliyor. Geçen ayın otuzunda tebligat yapılmış ‘Bu ay sonuna kadar o dükkânları terk edeceksiniz’ diye. Bir ay içerisinde 700'e yakın esnaf nereye gidecek Vicdanınıza soruyorum sizin, nereye gidecek? ‘700 dükkân yapıldı’ deniliyor. Şimdi, ben hiç kimseyi yalancılıkla itham etmem ama bu var ya külli yalan, külli yalan. 700 dükkân nerede yapılmış” dedi.

'Holdinginize aktardığınız paralar nerede'

HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı da AKP’li Kiler’in iddialarına yanıt verdi. Gaydalı, “Siz hâlâ Bitlis deresindeki transit yolu bitiremediniz, siz hâlâ iki tane köprülü kavşağı beceremediniz; bu beceriksizliklerinizi neye yüklüyorsunuz. 2 milyon lira restorasyon için harcadınız mı orada? Ne yaptınız? Aynı restore ettiğiniz dükkânı bugün yıkıyorsunuz. Bu çelişki değil midir? Madem restore ettiniz, o zavallı esnaf da orada kalacağını düşünerek bir sürü masraf yapmış, içini düzeltmiş. Bunun altından kalkabilecek misiniz? Niçin bunların tazminatlarını ödemiyorsunuz? Ben halktan aktardığımı size aktarıyorum, halk bize ne dediyse biz onu söylüyoruz” diye konuştu.

Gaydalı’nın konuşması devam ederken, AKP’li Kiler’in “Vatandaşa, kamulaştırma bedeli 155 trilyon ödedik; devlet ödüyor, ben ödemiyorum” diyerek sözlü satışmaya devam etmesi üzerine Gaydalı, “Kiler Holdinge aktardınız o paraları. Nereye gitti paralar? Ne yaptınız Bitlis'te bir yatırım ne yaptınız ya, bir iş alanı var mı” dedi.

Gaydalı’nın “İşsizlikten dökülüyor halk. Senin haberin var mı” sözlerine karşılık Kiler, “Sizin Bitlis'ten ne haberiniz var? Dağdaki teröristi sorsak haberin var” ifadeleri gerilimi büyüttü. Gaydalı da bu sözlere “Madem öyle mert adamsın, polis korteji olmadan Bitlisli esnafı gez de göreyim ben” yanıtı verdi.

HDP'li Beştaş: Kirli işlerinizi 'terör' diye kapatamazsınız

AKP’li Kiler’in HDP’ye yönelik “Siz şehirde yapılanı bilmezsiniz. Siz ortaklarınızla beraber ancak dağdaki teröristi bilirsiniz” sözlerine de HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş yanıt verdi. Beştaş, “Bu kürsüden bir milyon kere söyledik, bir milyon kere daha söyleyeceğiz. Hırsızlıklarınızı, yolsuzluklarınızı, cinayetleri, tecavüzleri her türlü kirli işinizi ‘terör’ diye kapatamazsınız” dedi. Beştaş, AKP’li Kiler’in şirketlerinde yolsuzluk yaptığını iddia ederek “Bir kere sen git Kiler Holding’de ne hırsızlık yaptığını anlat. Sen o holdingde Bitlislilerin kanını emdiğini anlat. Bir, biz bu ülkede hırsızlığın da yolsuzluğun da her türlü mafyanın da karşısındayız ve olmaya devam edeceğiz. Parayla siz basını yönetiyorsunuz, parayla yandaş basını ihya ediyorsunuz. Şimdi, gelmişsiniz Bitlisliler adına bize ahkâm kesiyorsunuz” diye konuştu. Beştaş’ın konuşmalarının ardından sözlü sataşmaların devam etmesi üzerine Genel Kurulu yöneten TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, oturuma 5 dakika ara verdi.