AKP Emeklileri Kandırmış !

AKP Emeklileri Kandırmış !
Yandaş televizyon kanalı Beyaz TV'deki Sonsöz programına katılan AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, söyledikleriyle izleyenleri hayrete düşürdü.Odatv’de yer alan habere göre Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih...

Yandaş televizyon kanalı Beyaz TV'deki Sonsöz programına katılan AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, söyledikleriyle izleyenleri hayrete düşürdü.

Odatv’de yer alan habere göre Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in başında bulunduğu Beyaz TV’deki Sonsöz programına katılan AKP Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar’ın söyledikleri izleyenleri hayrete düşürdü. Salı gecesi yayınlanan ve Erkan Tan’ın sunduğu programda Tayyar, “millet koalisyon istedi, başkanlığı reddetti, şu mesajı verdi” gibi analizlerin boş olduğunu belirterek “ben sahadaydım. Seçmenlerin neden oy vermediklerini biliyorum” diyerek ilginç açıklamalarda bulundu. Tayyar “TEDAŞ’ı özelleştirdik. Maşallah CHP ve MHP’den daha iyi çalışıyorlar. Seçime gidiyoruz. Adamın elektriğini kesiyor, aboneliğini iptal ediyor.” diyerek AKP’ye oy kaybettirecek işlemlerin seçim sonrasına bırakılmadığından yakındı.

Emeklilere 100 TL maaş artışı ile ilgili de konuşan Şamil Tayyar : “Emekliler için Meclis kapanmadan önce kanun çıkardık. Emekli maaşı 1000 TL’nin altında olanları 1000 TL’ye tamamladık. Ortalama 100 TL zam yaptık. Yahu bir şey söyleyeceğim, Seçim öncesi kanun çıkardık, biz hala o 100 TL’yi emekliye veremedik ya…Temmuz’da devreye giriyor.“ dedi.

Yaşlı bir seçmenin kendisine “20 TL zam yaptınız, ben size niye oy vereyim?“ dediğini belirten Tayyar şöyle konuştu: Teyzeye “Olur mu ya, biz kanun çıkardık dedim. Ben de açıkçası devreye girdi zannediyorum. Aradık, öğrendik, meğerse Temmuz’da devreye girecekmiş… Yaa şimdi bakın ya, ben o bürokrasinin kafasını kırarım yaa.. Vatandaş o zammı seçimden önce hesabında görmek istiyor…”

KANUNU OKUMAMIŞ, DAVUTOĞLU’NU DA DİNLEMEMİŞ.

Oysa 4 Nisan 2015 günü kabul edilen Torba Kanunun 58. Maddesi ile 5150 sayılı kanuna geçici madde eklenmiş ve maddenin a fıkrasında açıkça zamların Temmuz ayında verileceği belirtilmişti. Yani bürokrasinin yapacağı bir şey kalmamıştı. Kanunu okumadan Grup Başkanvekillerine bakarak el kaldıran Tayyar bir önerge ile zamların seçimden önceverilmesini sağlayacak bir değişiklik teklifinde de bulunmamıştı. Daha önemlisi, Kanunun kabulünden sonra Başbakan Davutoğlu yaptığı açıklamalarda da açıkça “100 TL artışın Temmuz ayından geçerli olacağını” söylemişti.

SARAYA VAR, EMEKLİYE İNCE AYAR…

Peki Tayyar’ın şikayetçi olduğu “zamların Temmuz ayında verilmesi” olayının aslı ne?

Bilindiği gibi memurlar hariç diğer emekli maaşları her yıl Ocak ve Temmuz aylarında artırılıyor. Bu artırım yapılırken de önceki 6 ayın TÜFE rakamları esas alınıyor. Kanunda, Ocak-Haziran 2015 dönemine ait TÜFE rakamının 3 Temmuz’da açıklanmasını takiben maaşlara bu enflasyon oranının yansıtılacağı 100 TL zammın, bu TÜFE artışından sonra devreye gireceği belirtilmiş. 2015 ilk 5 ayında 5.19 oranında artan TÜFE’nin Haziran ayı ile birlikte % 6 civarında gerçekleşeceği varsayımı ile emekli maaşlarına önce bu zam uygulanacak, böylece örneğin maaşları 1040-1090 TL arası değişen emekliler  yapılacak olağan TÜFE artışı ile 1100 TL sınırını aşacağı için 100 TL zamdan yararlanamayacaklar. Daha düşük maaş alanlarda ise 100 TL’nin altında bir artış sağlanacak. Örneğin maaşı 970 TL olan emekliler yapılacak TÜFE zammı ile 1028 TL’ye yükseleceği için 1100 TL üst sınıra kadar olan kısımla yani 72 TL ile yetinecek.. Yani 100 TL zammı eksiksiz alabilecek olanlar sadece maaşı 850 TL ve altında olan emekliler…

BAKAN ÇELİK “EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 1047 TL”

Kasım 2014’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Faruk Çelik en düşük işçi emekli maaşının 1047 TL , Bağkur maaşının ise 848 TL olduğunu belirtmişti. Davutoğlu da seçim kampanyası sırasında “Kılıçdaroğlu, 1000 TL’nin altında emekli maaşı alan 8 milyon kişi olduğunu ispatlasın hemen istifa ederim.” demişti. İlgili Bakanın verdiği rakamlar doğru ise, hiçbir SSK emeklisinin 100 TL maaş zammından yararlanamayacağı anlaşılıyor.

TORBA KANUN

MADDE 58 – 5510 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 65 – 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalı ve hak sahiplerine;

a) 2015 yılından önce bağlanmış ve 2015 yılı Ocak ödeme döneminde Kanunun 55 inci maddesinin ikinci fıkrasına göre artırılmış gelir ve aylık tutarları, 2015 yılı Temmuz ödeme döneminden itibaren Kanunun 55 inci maddesinin ikinci fıkrasına göre artırılır. Artırılan gelir ve aylık tutarları dosya bazında ödenmesi gereken miktar esas alınmak kaydıyla; 2015 yılı Temmuz ödeme döneminde 1.000 TL (dâhil) ve altında olanlar 100 TL tutarında, 1.000 TL’nin üstünde olanlar da 1.100 TL’yi geçmeyecek tutarda ayrıca artırılır.

b) 2015 yılında bağlanacak malullük, yaşlılık veya ölüm aylıklarının 27 nci, 29 uncu, 33 üncü ve geçici 2 nci maddelere göre 2015 yılı Ocak ayı itibarıyla hesaplanan aylık tutarları, (a) bendinde belirtilen şekilde artırılarak ödenir.

c) İş kazaları ile meslek hastalıkları sigortasından hak kazanılan gelirlere esas günlük kazanç hesabına giren;

1) Son takvim ayı 2015 yılının birinci yarısına ait olanlara bağlanacak gelirler 2015 yılı Ocak ve Temmuz ödeme dönemlerinde Kanunun 55 inci maddesinin ikinci fıkrasına ve birinci fıkranın (a) bendinin ikinci cümlesine göre,

2) Son takvim ayı 2015 yılının ikinci yarısına ait olanlara bağlanacak gelirler ise 2015 yılı Temmuz ödeme döneminde 55 inci maddenin ikinci fıkrasına ve birinci fıkranın (a) bendinin ikinci cümlesine göre,

artırılarak ödenir.

d) Birinci fıkranın (a) bendinin ikinci cümlesine göre yapılacak artış tutarı;

1) İş kazaları ve meslek hastalıkları sigortasından sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında,

2) Ölüm dosyalarında hak sahiplerinin hisseleri oranında,

3) Yabancı ülkelerle akdedilen sosyal güvenlik sözleşmeleri uyarınca kısmi gelir veya aylık alanlara, ülkemiz mevzuatına tabi olarak geçen prim ödeme gün sayılarının, sosyal güvenlik sözleşmesine göre nazara alınan toplam prim ödeme gün sayısına olan oranına göre,

uygulanır.

e) Birinci fıkranın (a), (b) ve (c) bentlerinde belirtilen şekilde artırılan gelir ve aylıklar, 2015 yılı Temmuz ödeme döneminde 55 inci maddeye göre ayrıca artırılmaz.”