'Akaryakıt zammıyla esnafa verilen destek geri alındı'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, bugün gelen akaryakıt zammına sert tepki gösterdi. Akın, "İktidarın yanlış politikalarıyla enerjide yeni zamlar da kaçınılmaz. Esnafa verilen sözde destek de akaryakıt zammıyla birlikte geri alındı" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Mayıs 2021 12:52
'Akaryakıt zammıyla esnafa verilen destek geri alındı'

Cumhurbaşkanı Kararı’yla akaryakıt ürünlerinden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) yüzde 54, yüzde 78 ve yüzde 189 oranında artırıldı. Artış pompa fiyatlarına yansıdı.

Buna göre; benzinde İstanbul'da 55, motorinde 67, LPG'de ise litre başına 35 kuruş zam uygulanacak. Bu artışlar oransal olarak benzine yüzde 7.6, motorine 10.1 zam anlamına geliyor. Benzinin litresi İstanbul’da 7,74 TL’ye, Ankara’da 7,81 TL’ye, İzmir’de 7,82 TL'ye yükseldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; akaryakıta yapılan ÖTV zammını, “Eşel mobil sistemi iflas etti, fatura ÖTV zammı olarak vatandaşa kesildi. İktidarın yanlış politikalarıyla enerjide yeni zamlar da kaçınılmaz. Esnafa verilen sözde destek de akaryakıt zammıyla birlikte geri alındı” sözleriyle değerlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, yaptığı yazılı açıklamada akaryakıtta yüzde 54 ile yüzde 186 arasında değişen ÖTV zammını değerlendirdi. Zammın “rekor oranda” olduğunu belirten Akın, yeni zamların da yolda olduğunu dile getirdi. Akın’ın açıklaması şöyle:

'Eşel mobil sistemi iflas etti'

“Akaryakıta yapılan, bugün itibarıyla geçerli olacak rekor orandaki ÖTV zammı; iktidarın tamamen popülist bir şekilde uyguladığı ‘eşel mobil sisteminin’ iflas ettiğinin göstergesidir. 33 ay önce popülist bir şekilde başlayan söz konusu uygulama bugün akaryakıtta vatandaşımıza fahiş zam olarak döndü. İktidar faturayı kendisine değil, yine vatandaşımıza kesti.

'Sözde destek zam oldu'

Yanlış ekonomi politikalarıyla 2018 yılında ortaya çıkan döviz krizinin ardından kur kaynaklı artışları pompa fiyatına yansıtmayıp ÖTV üzerinden karşılayan iktidar, böylece vatandaşa sözde destek verdiğini savunuyordu. Ancak bugün sözde destek, vatandaşa rekor zamma dönüştü. Bu süreç içerisinde iktidar akaryakıtta kur kaynaklı gizli zamları; ÖTV üzerinden, başka bir deyişle vatandaşın başka bir cebinden almaya devam etti.

'Fatura vatandaşın sırtına'

Tek adam rejimine geçilmesiyle birlikte 4,5 TL seviyesinde olan dolar kuru; yanlış ekonomi politikaları nedeniyle 3 yıl içinde 8,5 TL seviyesine yükseldi. Bu durum başta LPG olmak üzere bütün akaryakıt türlerinde eşel mobil sistemi sürdürülemez noktaya getirdi.

'Enerjide yeni zamlar yolda'

Akaryakıtta yapılan rekor ÖTV zammı ulaşım maliyetlerini artıracak bu da pek çok sektörde yeni zamları beraberinde getirecek. Vatandaş, her ay otomatikleşen zamlarla bunalırken, önümüzdeki aylarda elektrikte de yeni zamların geleceği öngörülüyor. İktidar yandaş şirketlere her türlü imkanı tanırken, vatandaşı ise zamlarla eziyor. İktidar halkın faturalarını düşürmek için değil, yeni zamlara kılıf uydurmak için çalışıyor.

'Esnafa sözde destek geri alındı'

15 aydır süren salgın döneminde 1 milyon 200 bin esnafımıza verilen göstermelik bütün desteklerin toplamı; yandaş şirketlerin bir kalemde silinen kira, ceza ve vergilerine erişemiyor. Bu durum ortadayken; esnafımızın temel girdilerinden biri olan akaryakıta yapılan zam; sözde desteğin verilmeden geri alınması anlamına gelmektedir”

ANKA