Kavala'nın avukatından ilk değerlendirme: AİHM'in kararı tarihte ikinci

AİHM'in Türkiye hakkında ihlal kararı vermesi sonrası Osman Kavala'nın avukatı Ceza Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Köksal Bayraktar, "Bugüne kadar tarihlerinde verdikleri ikinci karar. Türkiye'nin prestiji zedelenmiştir" dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi, Osman Kavala için 2019'da verilen tahliye kararının uygulanmaması nedeniyle Türkiye'nin AİHS'nin 46'ıncı maddesinin birinci fıkrasını ihlal ettiğine hükmetti. Ceza Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Köksal Bayraktar, AHİM Büyük Dairesi'nin kararını Halk TV'de İpek Özbey'in programı Kadraj'ta anlattı.

'Tarihlerinde ikinci karar'

Ceza Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Köksal Bayraktar, AHİM Büyük Daire'nin tarihinde ikinci kez böyle bir karar verdiğini vurguladı. Bayraktar, "Bu karar, kararı veren daire yönünden çok önemli. Büyük daire karar veriyor. 3 yıl önce 20 Aralık 2019 tarihinde Avrupa Konseyi İnsan Hakları Mahkemesi'nin 2. daire Kavala hakkında bir karar vermişti. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 5. ve 18. maddelerinin ihlal edildiği şeklinde çok önemli bir karara imza atmıştı.

Şimdiki karar büyük daire kararı. Büyük daire 17 yargıçtan oluşuyor, önemli bir daire. Bugüne kadar tarihlerinde verdikleri 2. karar.

Bundan önce 2. dairenin vermiş olduğu 5. ve 18. maddeye aykırılıktan farklı olarak şimdi 46. daireye de aykırılık vardır. Nedir bu aykırılık? Açıkça diyor ki İnsan Hakları Mahkemesi'nin büyük dairesi bugüne kadar ilgili dairenin kararları Türkiye tarafından infaz edilmemiştir.

'Türkiye'nin portresi zedelenmektedir'

Bu kararın etkisi şudur; Türkiye'nin Milletler Topluluğu önünde yargı makamlarına uyan ya da uymayan devlet önündeki portresi zedelenmektedir.

Büyük kurul, Türkiye'ye verdiği karara uymadığını tespit ettiği an Bakanlar Komitesi'ne bildirecektir. Bakanlar Komitesi de konuyu tespit edecek ve daha sonra konuyu Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'ne tekrar gönderecektir. Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nden çıkarılması kolay değil. Taraflar aylarca sürecek görüşmeler yapacaktır. Türkiye aleyhine yorumlar yapılacaktır.

'Cumhurbaşkanı yanılıyor'

Sayın Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı bir noktada yanılıyorlar. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi hüküm vermiştir, doğru. Türkiye, bu tezi Büyük Kurul'a gelirken de ileri sürmüştür. Osman Kavala hükümlü değil, tutukludur. Osman Kavala'nın tutuklu olması için önce İstinaf Mahkemesi'nden ve Yargıtay'dan geçmesi lazım. Hükümlülük mahal mahkemesinin vermiş olduğu karar ile olmaz. Dışişleri bakanının söylediği sözler bu yüzden yanlış. Hükümlülük gibi karar yok, yanlış yorumluyorlar.

Genelde karar 2'ye 4'e karşı alınır. Oy birliği ile karar alınmış, 16'ya karşı 1.."