Halk TV Canlı Yayın
ABD basını: Polis, Fethullah Gülen'in evinde meydana gelen bir olayı soruşturuyor
ABD basını, Pennsylvania Eyalet Polisi'nin Fethullah Gülen'in evinde meydana gelen bir olayı soruşturduğunu söylediğini bildiriyor.

Pennsylvania yerel basınında çalışan gazetecilerin, Twitter'da paylaştığı görüntülerde, Gülen'in yaşadığı evin girişini polis arabalarının çevirdiği ve helikopterlerin gezdiği görülüyor.

Yerel BRC News13 kanalında çalışan gazeteci Nicole Walters, "Komşular, kendilerine evden çıkmamalarının söylendiğini ve (polisin) silah taşıyan, siyah kıyafetli bir adamı aradığını söyledi" yazdı.

CNN'nin muhabiri Dianne Gallagher da Pennsylvania Eyalet Polisi Sözcüsü David Peters'dan aldığı bilgiyi Twitter'dan paylaştı.

Gallagher "Peters'ın verdiği bilgiye göre Pennsylvania'nın Monroe County kasabasında Fethullah Gülen'in yaşadığı yerleşkeye polisler sevk edildi" ifadelerini kullandı.

Gazeteci Peters'ın olayla ilgili başka detay bilmediğini de ekledi.

Pennsylvania Eyalet Polisi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yerel saatle sabah 08:53'te (TSİ 15:53) adı Golden Generations Retreat Center (Altın Nesiller Dinlenme Merkezi) olan yerleşkede silah seslerinin duyulduğu yönünde gelen bir ihbar üzerine bölgeye gittiğini bildirdi.

Açıklamada, "Güvenlik personeli, güvenlik kapısının dışında şüpheli bir kişinin bulunduğu noktanın yakınlarına ateş açmış. Kimliği tespit edilemeyen kişi, bölgeden kaçmış. Güvenlik görevlilerinin bölgede yaptığı arama tamamlandı ve söz konusu kişi bulunamadı. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor" denildi.

Açıklamada, şüphelinin baştan aşağı koyu renk kıyafetler gitmiş, beyaz bir erkek olduğu belirtildi.

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in sözcüsü: İçeriye girmeye çalışan bir kişiye ateş açıldı

FETÖ elebaşı Gülen, hakkında "laikliğe aykırı eylemlerden" dolayı açılan bir dizi davanın ardından Türkiye'den 1999 yılında kendi isteğiyle ayrılarak yerleştiği ABD'de halen Pennsylvania eyaletinde bulunan Golden Generations Retreat Center olarak bilinen yerleşkede yaşıyor.

Türkiye, ABD'den 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Gülen'i iade etmesini istiyor. Gülen halen darbe girişimiyle bağlantılı çok sayıda davada "bir numaralı" şüpheli olarak gıyabında yargılanıyor. ABD, Türkiye'nin iade taleplerine şu ana kadar olumlu yanıt vermiş değil.

FETÖ elebaşı Gülen'in ABD'deki sözcülerinden Alp Aslandoğan da benzer bir açıklama yaparak, güvenlik görevlisinin bir kişiye ateş açtığını söyledi.

Reuters'a açıklama yapan Aslandoğan, güvenlik görevlisinin, içeriye girmeye çalışan ve silahlı olduğundan kuşkulanılan bir kişiye uyarı ateşi açtığını söyledi.

Aslandoğan, ateş açılması üzerine şüphelinin kaçtığını ve olayda yaralanan ya da tutuklanan olmadığını söyledi.

Kaynak: BBC Türkçe