Altılı Masa'nın seçim planı: CHP'den 4 partiye 25 vekil

Altılı Masa'nın seçim planı: CHP'den 4 partiye 25 vekil
Altılı Masa'nın seçim çalışmalarına dair bilgiler gelmeye başladı. İYİ Parti kendi listesini oluşturacak, diğer partiler CHP listesinde yer alacak. CHP listesinde yer alan dört partiye ise 25 milletvekilliği verilecek.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; seçim tarihinin 14 Mayıs olarak açıklanmasından sonra Altılı Masa'nın oluşturduğu komisyon çalışmalarını hızlandırdı. Partilerin genel merkezinde ilgili kurmayların katılımıyla yapılan çalışmalar da netleşmeye başladı. Daha önce yapılan temaslarda seçime tek ittifak adının altında iki ya da üç liste ile girilmesi planlanıyordu ancak gelinen noktada tek ittifak altında iki liste ile seçime girilmesi ön plana çıkmaya başladı.

4 Parti CHP'de

Yeni gelişme ile seçime ittifak altında iki liste ile girecek. Baraj sorunu olmadığı değerlendirilen İYİ Parti kendi listesiyle seçimlere katılacak, diğer 4 parti ise CHP listesinden seçimlere girecek. Yapılan ön çalışmada, bütün iller teker teker tarandı ve hangi ilden hangi partinin adaylarının seçime girebileceği konular taslak haline getirildi. Demokrat Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’ne seçilebilecek sıralardan toplam 25 milletvekili civarında bir yer verilmesi yaklaşımı öne çıktı. Sayılarda ilerleyen dönemde farklılıklar olabileceği ama taslağa sadık kalınacağı dile getiriliyor.

Tek liste ile 15 il

Çalışmalar sonucunda en kritik 15 il belirlendi. Erzurum, Bayburt, Gümüşhane gibi illerin içinde yer alan bu grupta tek liste ile seçime girilmesi bekleniyor. Örneğin İYİ Parti’nin daha güçlü olduğu Erzurum’da adayların bu partinin listesinden girmesi sağlanacak. Böylece bu illerde en fazla milletvekilinin çıkarılması hedefleniyor. Kurmaylar, bu 15 ilde Cumhur İttifakı’nın da tek listeyle seçime girme olasılığının yüksek olduğunu dile getiriyor.