49 yıllık stadyumdan Atatürk ismi silinmişti: Skandal olayla ilgili yeni gelişme

49 yıllık stadyumdan Atatürk ismi silinmişti: Skandal olayla ilgili yeni gelişme
Elazığ’ın 49 yıllık Atatürk Stadı’nın yenilenmesi sonrası ismi değiştirildi. Atatürk isminin silinmesi büyük tepki çekerken CHP'li Gürsel Erol'dan açıklama geldi. CHP'li Erol, bakanlık tarafından idari sürecin başlatılacağı ifade edildi.

Elazığ'da 1974’ten bu yana maçların oynandığı Atatürk Stadyumu yeninden inşa edilmiş ve stadın adının da, “Yeni Atatürk Stadyumu” olacağı ifade edilmişti, ancak yeni stada Atatürk yerine “Elazığ Stadyumu” ismi verildi.

Kamuoyunda tepkilerin yükselmesinin ardından ‘Atatürk’ isminin sehven eklenmediği belirtilse de bu konuda bir düzeltme yapılmadığı öğrenildi.

İl müdürü sessiz kaldı

Sözcü'de yer alan habere göre stadyumdan ‘Atatürk’ isminin kaldırılıp ‘Elazığ Stadyumu’ tabelasının asılmasına ilişkin Elazığ İl Gençlik ve Spor Müdürü Abdulsamet Eren, “Stadyumda alakalı biz tüm çalışmalarımızı ve hazırlıklarımızı inşallah yapıp şehrimizin hizmetine sunmak istiyoruz. Diğer konuların tamamı devlet büyüklerimizin vereceği kararlar bu konularla alakalı benim söyleyecek herhangi bir sözüm yok” demişti.

AKP MKYK üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut ise “Elazığ Stadyumu tabelası sehven asılmış bir tabela. Eski ismi muhafaza edilecektir” ifadelerini kullanmış. Ancak, bu açıklamaya rağmen tabelaya Atatürk isminin eklenmediği ortaya çıktı.

İdari süreç başlatılacak

Skandal olayla ilgili CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, stadyuma “Atatürk” isminin tekrar eklenmesi için Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu'yla görüştü. Kasapoğlu'ya görüşen Erol, görüşmenin detaylarını şöyle aktardı:

"Sayın bakanımız da bir stada ve spor tesisine isim vermekle ilgili yönetmeliğin olduğunu ve komisyon kararınca verilmesi gerektiğini belirtti. Elazığ stadyumunun yalnızca bir stattan ibaret olmadığını ve bir spor kompleksinin açılış töreni olmadan önce isim değerlendirmesi yapılacağını söyledi.

Şuanda stada asılan Elazığ stadyumu tabelasının stadın adı olarak değerlendirilmemesi gerektiğini ve bu tabeladan bu ismin en kısa sürede kapatılarak konuyla ilgili idare sürecin yürütüleceğini söyledi. Sayın bakanımızın bu sorunun çözümüne ilişkin göstermiş olduğu samimiyetten dolayı çok teşekkür ediyorum.

Atatürkçü ve devletçi olan Elazığ'da spor tarihine tanıklık eden Elazığ Atatürk stadyumunda yapılan bu çirkinliği düzeltmek için sürecin takipçisi olacağımızı ve en kısa sürede Atatürk isminin tekrardan stadyum tabelasına yazılması için bu olayın takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşmak isterim."

Etiketler :