16. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali coşkuya başladı

16. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali coşkuya başladı
TRABZON Devlet Tiyatrosu tarafından düzenlenen 16'ıncı Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali, açılış töreni ve festival yürüyüşüyle başladı. Renkli görüntülerin oluştuğu festival yürüyüşü sonrası Zağnos Vadisi'nde...

TRABZON Devlet Tiyatrosu tarafından düzenlenen 16'ıncı Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali, açılış töreni ve festival yürüyüşüyle başladı. Renkli görüntülerin oluştuğu festival yürüyüşü sonrası Zağnos Vadisi'nde toplanan tiyatrocu grup kemençe eşliğinde horon tepti.

Atatürk Alanı'nda düzenlenen açılış törenine Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik, Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Birkan Görgün ile yerli ve yabancı tiyatrocular katıldı. Atatürk anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ardından bir konuşma yapan Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Birkan Görgün, Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali'nin, Devlet Tiyatroları'nın en eski iki festivalinden birisi olma özelliğini taşıdığını söyledi. Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik de, Devlet Tiyatroları'nın ülkeyi kucaklayan bir anlayışla festival açılışları yaptığını belirterek, şöyle dedi:"Devlet tiyatrosu olarak son günlerde Türkiye'yi kucaklayan bir anlayışla her bölgemizde festival açılışları yapıyoruz. Dünyanın her yerinden tiyatro toplulukları bu festivallerde bizim seyircimiz ile buluşuyor. Bizim oyunlarımız ise farklı bölgelerde yeni seyircilere ulaşıyor. Bugün burada Karadeniz'in coşkun dalgalarını arkamıza alıp, dolu dolu geçecek bir festivalin heyecanını yaşıyoruz."

Vali Abdil Celil Öz ise, Trabzon'un kültür ve sanat kenti olduğunu anlatırken, "Trabzon, tiyatrosu, resmi, romanı, şiir ve edebiyatıyla bütün sanat dallarında tarihte olduğu gibi bugün de var, yarın da olacaktır" diye konuştu.

MASKELİ HORON

Festivale katılanlar daha sonra Atatürk Alanı'ndan Zağnos Vadisi'ne kadar yürüdü, buradaki animasyonları, konserleri ve çeşitli gösterileri izledi. Gösteriye maske takarak eşlik eden tiyatro grupları festivali kemençe eşliğinde horon oynayarak kutladı. 15 Mayıs'a kadar sürecek olan festivale, Türkiye'nin yanı sıra Rusya, Bosna Hersek, Hollanda, İran, Ukrayna, Hong Kong, Kazakistan, Gürcistan, Romanya ve Dağıstan'dan tiyatro grupları da katılıyor.