Grev kararı alan işçilere gözaltı

Grev kararı alan işçilere gözaltı

Kocaeli Çayırova’da bulunan Baldur Süspansiyon fabrikasında greve çıkan Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin grevini kırmak için işveren dışarıdan 15 kişi getirdi. Duruma karşı çıkan 4 işçi ve 1 sendika yöneticisi olmak üzere 5 kişi gözaltına alındı.

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde faaliyet gösteren Baldur Süspansiyon fabrikasında örgütlü DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, işten çıkarılan sendika üyesi işçilerin yeniden işbaşı yapması, sendika ve toplu iş sözleşmesi haklarının tanınması talepleriyle grev kararı aldı.

İşçiler greve çıkmaya hazırlanırken, işveren bu sabah saat 04.00 sularında 15 kişilik bir ekibi fabrikaya sokup, çalıştırmaları için grevi kırmaya çalışması üzerine, sendika üyesi işçilerin bu duruma tepki gösterdi. İşçilerin duruma karşı çıkması üzerine işveren fabrikaya polis çağırdı.

Erkan Kaya, Serkan Yolcu, Soner Aygün, Levent Kılıç adlı 4 işçi ve Birleşik Metal-İş Gebze 2 Nolu Şube Başkanı Necmettin Aydın gelen polislerce gözaltına alındı.

 

baldur-grev.jpeg

"İşveren grevi kırmak için dışardan 15 kişi getirdi"

4 işçiyle birlikte gözaltına alınan Birleşik Metal İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın gözaltına alınma sürecini şöyle anlatıyor: "Biz sabah saat 04.00 sularında fabrikadaydık. İşveren grevi kırmak için dışardan 15 kişi getirdi. Kaçak işçi sokmaya çalıştı. İşçi arkadaşlarla işverenin grev kırıcılığı yapmasına karşı, bunun yasal olmadığını ve grevine başladığını ifade ettik. Yasadışı iş yaptıklarını ve bundan vazgeçmeleri yönünde itirazlarımızı ve direnişimizi sürdürdük. Polisler de fabrikaya gelmişti. Yaşanan küçük bir arbede sonrasında kaçak getirilen 15 kişiyi dışarı çıkardılar. Sonrasında polis bize de müdahale etti ve bütün işçi arkadaşlarımızı dışarı çıkardı. Üretimde çalışan 80 mavi yakalı olarak bugün greve gitmiştik hepimizi dışarı çıkardılar ve 5 kişiyi de gözaltına aldılar. Haklarını kullanan Baldur işçilerinin grev kırıcılığına direnmesinin üzerine fabrika önüne polis ve çevik kuvvet yığılarak işçilere gözdağı verilmeye çalışıldı. Patronların yasadışı bir şekilde çalışanlara haklarını vermemesi normal sayılıyor ama sendikalı işçilerimizin haklarını arayıp direnmesi yasak"

 

 

Özel Haber