Gergerlioğlu: Türkiye çıplak aramalar nedeniyle tazminat cezası verilmiş bir ülkedir

Gergerlioğlu: Türkiye çıplak aramalar nedeniyle tazminat cezası verilmiş bir ülkedir

HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun çıplak arama iddiasının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığını konuya ilişkin soruşturma açtı. Gergerlioğlu soruşturmaya dair, "Nahoş bir söylemle kendilerine göre bir yere varmaya çalışıyorlar” dedi.

Halk TV Haber Merkezi

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun çıplak arama iddiasının yankıları sürüyor. AKP’li Özlem Zengin’in  ‘çıplak aramaya inanmıyorum’ demesinin ardından çok sayıda kişi Gergerlioğlu’nu doğrulayarak, çıplak aramaya maruz kaldığını söyledi. Sosyal medyada yapılan paylaşımlar ve devam eden tartışmaların ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı. Söz konusu paylaşımlar hakkında soruşturma başlatıldığını açıklayan savcılık, Gergerlioğlu hakkında da soruşturma açılacağı sinyalini verdi.

Başsavcılığın açıklamasını Halk TV’ye değerlendiren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Yargının hukukun şu ülkede ne hale geldiğine dair çok üzücü bir gösterge” yorumunu yaptı.  Kendisi hakında bugüne kadar 4 fezleke olduğunu hatırlatan Gergerlioğlu, "İnsanlar bu konuda mağduriyetlerinin giderilmesini beklerken bir bakıyorsunuz ki FETÖ soruşturması başlatılıyor" dedi.

“Türkiye çıplak aramalar nedeniyle tazminat cezası verilmiş bir ülkedir”,

Gergerlioğlu, şunları söyledi:

“’Böyle bir rezalet olabilir mi?’ diye sormak istiyorum. Bakın binlerce kadın çıplak cinsel tacize maruz kaldığını söylüyor. Bekliyoruz ki bu yönetmelik değiştirilsin, durdurulsun ve bu konuda bir adım atılsın. Bakıyoruz AK Partili yetkililer ‘inanmıyoruz’ diyor. Adalet Bakanlığı bir açıklama yaparak ‘yönetmeliğimizde var’ diyor. Ve bu keyfi bir şekilde uygulanıyor binlerce kadına. İnsanlar bu konuda mağduriyetlerinin giderilmesini beklerken bir bakıyorsunuz ki FETÖ soruşturması başlatılıyor. Bu yargının ne kadar rezalet bir halde olduğunu gösteriyor. Her gruptan her kesimden kadınlar, erkekler, çocuklar mağdur bu konuda. Türkler, Kürtler, solcular, sağcılar, aleviler, sunniler herkes mağdur. Sadece şimdi değil ki yıllardır var bu konu. Yıllardır çıplak arama bizim gündemimizdedir, önemli sıkıntılara yol açtığı belirtilir.

Akıl almaz bir şey. Defalarca uluslararası mahkemeler sizin bu hukuksuzluğunuzu deklare ediyor ama devam ediyorsunuz. Türkiye çıplak aramalar nedeniyle tazminat cezası verilmiş bir ülkedir. Bütün bunlardan sonra bizim şunu bilmemiz lazım, bu tamamen usulsüz bir girişimdir. Muhalifleri korkutma girişimidir. Kadınları susturma girişimidir. Kadınlar yıllar sonra konuştular ve kendilerine yapılan tacizi anlattılar. Bu kadınlara da ‘sus, anlatma’ demektir. ‘Ben sana bir damga, etiket vururum’ görürsün gününü’ kafasıdır bu. Bu insanlar bir görüşten dolayı mağduriyete uğramadı, cinsel açıdan tacize uğradıklarını çıplak arandıklarını söylüyorlar. Sen bunu o kefeye bu kefeye koyup cezalandırmaya, korkutmaya çalışıyorsun. En başta da toplumu korkutmaya çalışıyorsun. Kadınlar, erkekler hiçkimse susmayacak. Çıplak arama nedeniyle hastaneye gidemeyen mahpuslar var bu ülkede. ‘Ben böyle onursuz bir şekilde’ aranarak gitmem diyorlardı çünkü. Nahoş bir söylemle kendilerine göre bir yere varmaya çalışıyorlar.”

Özel Haber