Faik Öztrak: Bunlar ne biçim iktidar?

Faik Öztrak: Bunlar ne biçim iktidar?

CHP Sözcüsü Faik Öztrak suç örgütü liderliğinden hüküm giyen Alaattin Çakıcı’nın Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit etmesine ilişkin konuştu. Bülent Arınç’ın yaptığı açıklamalara da değinen Öztrak “Bunlar ne biçim iktidar?” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak’ın gündeminde Kemal Kılıçdaroğu’nu tehdit eden Alaattin Çakıcı vardı. MHP liderinin Çakıcı’ya olan desteğini ve AKP’nin suskunluğunu eleştirdi. “Koalisyonun küçük ortağı mafyaya sahip çıkıyor, büyük ortağın ne diyeceğini millet merakla bekliyor. Her konuda ahkam kesen, soruşturma başlatan atanmış İçişleri Bakanı nerede? Bu sükut herhalde ikrardan geliyor” dedi.

“Hükümet ve ortakları mafya bozuntularının arkasında”

Tehdide topyekun tepki gösterilmesi gerektiğini ifade eden Öztrak, yaşanan devlet krizine işaret etti. “Hükümet ve ortakları mafya bozuntularının arkasına saklanarak siyaset yapıyor. Siyasette polemik olur, ama bir hukuk devletinde organize suç örgütü lideri olmaktan hüküm giyen bir mafya bozuntusu değil ana muhalefet partisi liderini herhangi bir siyasi parti liderini tehdit edemez. Ederse siyaset kurumu tepkisini topyekun göstermek durumundadır” dedi. “Yaşadığımız bu süreç geçtiğimiz günlerde eski polis şeflerinin mafya liderine geçmiş olsun ziyaretinde çektirdikleri fotoğraflarının yeni bir Susurluk projesinin olabileceğini düşündürüyor” diyen Öztrak, MHP’nin Çakıcı desteğini sert bir dille eleştirdi.

“Bunlar ne biçim iktidar”

Faik Öztrak Bülent Arınç’ın yaptığı açıklamalara da değindi. Arınç’ın açıklamalarını “Dün televizyon ekranlarına çıkan YİK üyesi ‘Ben Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı adaletten yanayız, adil yargılama istiyoruz, uyarıyoruz’ diyor. Bunlar ne biçim iktidar” sözleriyle eleştirdi. Yapılan yüzde 15’lik faiz açıklamasına yönelik “Para politikası daha şeffaf olsaydı böyle yüksek bir faiz artıışına, bu kadar acı bir ilaç içirmeye ihtiyaç olur muydu?” değerlendirmesinde bulundu. “Güney Sudan, Angola, Gana ile aynı ligdeyiz” dedi.

Öztrak sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu faizle yatırım olmaz, ihracat yapılmaz, millete iş de aş da verilemez. Artık ucuz faizli kredi imkanı kalmadı. Millette yeni borcun altına girecek takat kalmadı. Bu yüksek faiz en çok kime yaracak? Sıcak para baronları ve Londra'daki bir avuç çete bayram edecek. Lira'ya değer kazandırmaya devam ederse Merkez Bankası, bu paradan para kazanmaya yarayan vurgun daha da katmerlenecek.Millete gelince acı reçete diyorlar, öbür tarafta dolarla ihale dağıttıkları yandaş müteahhitlere sadece bu yılın ilk 10 ayında bütçeden 13 milyar lira garanti parası ödüyorlar. Hani milletin cebinden bir kuruş para çıkmayacaktı? Kendileri hiçbir şeyden tasarruf etmeyecek ama millet acı ilaç içecek."