Faik Öztrak: Saray hükümeti ülkemizin bereketini kaçırdı

Faik Öztrak: Saray hükümeti ülkemizin bereketini kaçırdı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın gündeminde ekonomik buhran, salgının kötü yönetimi, milletten saklanan gerçekler, devlet krizi vardı.

 Öztrak'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

"Saray hükümeti ülkemizin bereketini kaçırdı"

Tüik’in açıkladığı büyüme rakamlarını değerlendiren ve Türkiye ekonomisinin iki yıldır büyüme göstermediğini ifade eden Öztrak “Üçüncü çeyrekteki büyüme, tüm sektörlere yaygın, organik bir büyüme değil, mekanik bir büyüme. Tüm dünya, salgın döneminde yurttaşlarına doğrudan gelir desteği ve hibe verirken bizdeki hükümet faiziyle borç verdi. Peki açıklanan büyüme rakamları sürdürülebilir mi? Sürdürülemez olduğunu Damadın kovulmasından, Merkez Bankası’nın ve kamu bankalarının ‘Kazık fren’ yapmasından anlıyoruz. Bu büyümeye rağmen, gerçek işsizlerimizin sayısı bu dönemde yaklaşık 2,7 milyon kişi artmış. İşsiz sayısının, dünya üzerindeki 120 ülkenin nüfusunu aştığı bir ekonomide kalkınmadan, refah artışından bahsedilemez. Güven olmayınca millete iş, aş verecek nitelikli bir büyüme de ufukta görünmüyor. Tek adam vesayet rejiminde, saray yönetimi ülkemizin bereketini kaçırdı. Yeni kadrolar, yeni kurumlar, yeni kurallar olmadan bereketin gelmesi mümkün gözükmüyor. Atalarımız “Arpacıya borç eden, ahırını tez satar” demiş. Saray Hükümeti’nin elinde Türkiye tam olarak bu halde”

Varlık Fonu'nun Katar'a devri

"Borsa İstanbul hisselerinin yüzde 10’u Katar’a satıldı. Ama kaça satıldı, hangi şartlarda satıldı, daha fazla para veren var mıydı? Kimse bilmiyor. İhale Kanunu’na tabi değil, Sayıştay denetlemiyor, Milletin meclisi hesap soramıyor, sarayın kibirlisinin talimatı yetiyor. Milletin malını, millete hesap vermeden haraç mezat satıyor. Yarın Çay Kur’u da Ziraat Bankası’nı da Halk Bankası’nı da BOTAŞ’ı da Eti Maden’i de dilediğine peşkeş çekebilecek. Yani, Varlık Fonu’nu Düyunu Umumiye idaresi gibi kullanmaya başladılar. Satılanlar milletin malı mülkü. Korkarız bu kafayla yakında Türkiye’nin tapusunu da Katar’daki üst düzey yatırımcının üstüne yaparsınız”  

Vaka sayısı tepkisi

"Salgınla mücadelede en başarılı ülkelerden biri iken, bir gece en kötü durumda olan ülke haline geldik. Dünyada en çok vaka görülen ilk 3 ülkeden biriyiz. Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Bakanı'nın açıkladığı veriler doğru değil dediğinde, Saray bekçisi tarafından vatan hainisi ilan edilmişti. Şimdi ne oldu? Saray'ın kibirlisi tüm suçu Bilim Kurulu'na yıkmaya çalışıyor. Şimdi Bilim Kurulu'nun adı 'ne bileyim kurulu' oldu. Artık hastanelerde yer kalmadı, yoğun bakım üniteleri doldu taştı. Hastanelerin kafeteryaları, bahçeleri sahra hastanelerine çevriliyor. 9 aydır millete yalan üstüne yalan söylediler. "

"Erdoğan istifa etmelidir"

"Salgınla mücadelede en başarılı ülkelerden biri iken, bir gece en kötü durumda olan ülke haline geldik. Dünyada en çok vaka görülen ilk 3 ülkeden biriyiz. Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Bakanı'nın açıkladığı veriler doğru değil dediğinde, Saray bekçisi tarafından vatan hainisi ilan edilmişti. Şimdi ne oldu? Saray'ın kibirlisi tüm suçu Bilim Kurulu'na yıkmaya çalışıyor. Şimdi Bilim Kurulu'nun adı 'ne bileyim kurulu' oldu. Artık hastanelerde yer kalmadı, yoğun bakım üniteleri doldu taştı. Hastanelerin kafeteryaları, bahçeleri sahra hastanelerine çevriliyor. 9 aydır millete yalan üstüne yalan söylediler. Binlerce vatandaşımızın hayatını yitirdiği bu salgında, vaka sayılarını ve salgındaki gerçek tabloyu gizleyerek, gerekli önlemlerin alınmasını engelleyen, binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan Saray’ın kibirlisi, bu tablonun esas sorumlusudur. İstifa etmelidir. "

Kılıçdaroğlu'na saldırı girişimi

"Bir taraftan yargı reformundan bahsediyorlar, bir taraftan, bir mafya bozuntusunu hapisten çıkarıp genel Başkanımızın üstüne salmaya kalkıyorlar. Sarayın küçük ortağı da bugüne kadar hiçbir siyasetçinin yapmadığını yapıyor. Ana muhalefet liderine hakaret eden, tehdit eden bir mafya artığına “Yol arkadaşım” diyerek sahip çıkıyor. Sarayın besleme basını da sayın genel başkanımız hakkında “Ölü Adam Yürüyüşü” diye yazı yazıp, tehditlere destek çıkıyor. Beylerdeki arsızlık, pişkinlik, şımarıklık diz boyu. Emniyet, savcılar, mahkemeler Bu tehditler karşısında hala kılını kıpırdatmıyor. Çubuk’ta tam bir yıl önce, Genel Başkanımıza karşı yapılan linç girişiminin bugün ilk duruşması yapılıyor. Ana muhalefet liderine linç girişiminde bulunuluyor, üzerinden bir yıl geçiyor, ortada hala hiçbir şey yok. Bu arada parti sözcüsünün ihraç ettik dediği, ama üyeliğinin devam ettiğini bildiğimiz saldırgana sahip çıkmak üzere, Saray'a yakın avukatların duruşma salonunda olduğunu da duyuyoruz. 

AK Parti sözcüleri Borsa İstanbul’un satışının üzerini karartmak, Katar’a satılan varlıklarının encamını perdelemek için tank palet fabrikasının konuşulmasını engellenmek için vuvuzela gibi ses çıkarmaya, trol ağzıyla konuşmaya başladılar"

 

 

Gündem