Erkan Baş: AKP'liler bize kuru ekmeği reva gördüklerini itiraf etmiş oldu

Erkan Baş: AKP'liler bize kuru ekmeği reva gördüklerini itiraf etmiş oldu

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, Meclis'te yapılan bütçe görüşmelerinde AKP'li vekilin 'Kuru ekmek yiyorsa aç değildir' açıklamasına "AKP'liler bize reva gördükleri şeyi itiraf etmiş oldular" dedi.

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş Halk TV'de yayınlanan '20. Saat' programının konuğu oldu. Son günlerde çok tartışılan Beştepe'deki Irak heyetinin davetini "Meydan okuma" olarak değerlendiren Baş, gündeme dair birçok konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Erkan Baş'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

"Kuru ekmek"

"İşçiler maaşlarını almadan yıllık vergileri kesiliyor. Bu insanlardan vergi kesiyorsunuz ama ücretsiz, eşit sağlık hizmeti almasına yol açacak sağlık politikası geliştirmiyorsunuz. Sağlık Bakanlığı bütçesinde tespit ettiğimiz bir şey var. Sağlık Bakanlığı’nın Kamu Özel İşbirliği ihaleleri kapsamında bu beşli çete denilen müteahhitlere aktardığı parayı bu yıl aktarmasak 500 bin sağlık emekçisini bu yıl sağlık ordumuza katabileceğiz. Paramız yok diyorsunuz, parayı patronlara aktarıyorsunuz. Sarayda harcanan parayla Türkiye'nin onlarca sorunu çözülebilir. Biz bütçe çalışmalarında, bakanlıktan emekçilere aktarılanla patronlara yandaşa aktarılan yerlere baktık. Bağımsız Maden İş Sendikası'ndan aldığım rakamı söylüyorum: Soma ve Ermenek'teki maden işçilerinin sokaklarda yatmasına, çadırlar kurmasına, dayak yemesine neden olan para 50 milyon lira. Bu parayla Cumhurbaşkanlığı'nın bahçe düzenlemesi yapılıyor. 

Kuru ekmek meselesi üzerinden atlanabilecek bir şey değil. AKP'li vekil bu vatandaşa bir refleks olarak bize reva gördükleri şeyi itiraf etmiş oldular. Asgari ücrette ben hiçbir vatandaşa yoksulluk sınırının altında verilen bir ücreti kabul edemem. Türkiye'yi biz yönetiyor olsaydık, beşli çete başta olmak üzere onlara aktarılan kaynakları işçilere aktarırdık. 

AİHM'in Demirtaş kararı

Halk adına sorumluluk üstlenmiş devlet görevlilerinin Saraya bakmadan karar verme yetenekleri ortadan kalkmış durumda. Selahattin Demirtaş 'Seni başkan yaptırmayacağız' dedikten sonra hakkında sarayda karar verildi. Sonrasında bu iş kitabına uydurulmaya çalışıldı. Defalarca tahliye kararı verildi. AİHM nihai kararını verdi 'Biz bu kararı tanımıyoruz' diyorlar. Eğer her şey bir kişinin iki dudağı arasındaysa burada insan haklarından söz edilemez. Suç teşkil eden emirleri uygulamak da suçtur. Bu suça kimsenin ortak olmaması gerekir. 

Türkiye ekonomisi

Ben memlekete baktığımda Türkiye'nin yönünün sola açık olduğunu görüyorum. Memleketin daha kötü olacağını düşünenlerle kendisinin daha kötü olacağını düşünenler eşitlenmiş durumda. AKP'nin tek bir hayali var koltukta oturmak. Türkiye'ye yeni bir yol tarif etmemiz lazım. Biz Türkiye İşçi Partisi olarak yepyeni bir yol açmak istiyoruz. 

Asgari ücret 

Orada oturan bakanın söylediği ilk laf "Türkiye'de yoksulluğu bitirdik" Ben bakanı görsem yoksulluğu bitirdiğiniz yer neresi diye soracağım. Bu bakanın hakemliğinde yapılan asgari ücret tespitinden ben umutlu değilim. Sendikalar da iktidar tarafından yandaş hale getirilmiş durumda. 

Berat Albayrak nerede?

Saray entrikalarının döndüğü bir ülkede bir bakanın ortadan kaybolması bizi tedirgin ediyor. Bütün AKP'lilere ders olsun. Bu kişi Meclis'e geldiğinde bütün AKP'li vekiller elini sıkmak için sıraya giriyordu istifa ettikten sonra bir kişi geçmiş olsun demedi. AKP'li vekillerin sonu böyle olacak. 

 

 

Özel Haber