Erdoğan'dan Demirtaş hakkındaki AİHM kararına ilk yorum

Erdoğan'dan Demirtaş hakkındaki AİHM kararına ilk yorum
Kulis haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan tutuklu Selahattin Demirtaş hakkında AİHM'nin verdiği karara ilişkin "Bu karar bizi bağlamaz” dedi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün AKP genel merkezinde gerçekleşen MYK toplantısında, eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) verdiği "hak ihlali" kararına ilişkin konuştu. Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın kulis bilgisine göre, Erdoğan, karara ilişkin " İç hukuk yolları tüketilmeden bu kararı alıyorlar. Türkiye aleyhine hareket ediliyor. Kendi adamlarını koruyorlar. Bu karar bizi bağlamaz" dedi.

Erdoğan şöyle dedi: 

“AİHM terörle ilgili Türkiye’den giden her kararı onaylıyor. Daha kendi mahkemelerimizden bir karar çıkmadı. İç hukuk yolları tüketilmeden bu kararı alıyorlar. Türkiye aleyhine hareket ediliyor. Kendi adamlarını koruyorlar. Bu karar bizi bağlamaz.”

"En çok bizim ağzımız yandı bu konuda"

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin HDP'nin kapatılmasına yönelik açıklamalarının ardından başlayan tartışmaya ilişkin de konuştuğu belirtilen Erdoğan'ın “En çok bizim ağzımız yandı bu konuda. Parti kapatmayı AK Parti zorlaştırdı. Bu bizim kararımız zaten. Parti kapatmak yerine kişiler üzerinden bir ceza verilecekse verilmelidir” ifadesini kullandığı belirtildi. 

Etiketler :