Otelde tacize uğradı, polis 'rüya görmüş olabilirsiniz' dedi

Otelde tacize uğradı, polis 'rüya görmüş olabilirsiniz' dedi
Elektronik-elektronik mühendisi EMO üyesi Kardelen Kamişli, Kırıkkale'deki otelde gece odasına giren S.M.S.'nin tacizine uğradı. EMO Yönetim Kurulu'ndan Kardelen Kamişli için açıklama yapıldı.

Kardelen Kamişli isimli mühendis (26) Kırıkkale'de kaldığı otelde gece yarısı uyandığında Seyit Muhammet Sarı isimli erkeğin yatağında oturduğunu gördü. Kamişli Sarı'dan şikayetçi oldu. 

Polislerden skandal soru: Rüya görmüş olabilir misiniz?

Kardelen Kamişli isimli bir kadın, sosyal medya hesabı Twitter'dan iş seyahatinde maruz bırakıldığı tacizi anlattı. İş için gittiği Kırıkkale'de yerleştiği otel odasında gece yarısı uyandığında yatağında tanımadığı bir kişinin oturduğunu anlatan Kamişli, çağırdığı polislerin Seyit Muhammet Sarı isimli erkeği serbest bırakarak kendisine şikâyetçi olup olmadığını dahi sormadıklarını belirtti. Ardından bir kez daha polis merkezini arayan Kamişli, polislerin kendisine, "Barıştıralım sizi" dediğini ifade etti.

EMO'dan tacize uğrayan Kardelen Kamişli açıklaması: Asla yalnız yürümeyeceksin!

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 25. Dönem Yönetim Kurulu'ndan Kardelen'le ilgili açıklama yapıldı. 

Açıklamada şöyle denildi: 

"EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi kadın arkadaşımız Kardelen Kamişli yalnız değildir!

Otelde tacize uğradı polis rüya görmüşsünüzdür dedi!

EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Kardelen Kamişli, Kırıkkale’de kaldığı otelin odasında bir erkeğin tacizine uğramış, 155 polis yardım hattını aradığında “Rüya görmüş olabilirsiniz, emin misiniz?” sorusuyla karşılaşmıştır. Tüm tacizcilerden ve ihmali olanlardan hesap sorulacaktır! Konuyla ilgili basın açıklaması aşağıdadır.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi kadın arkadaşımız Kardelen Kamişli Kırıkkale’de 07.09.2020 tarihinde, konakladığı Carmine Hotel’de odasına habersiz giren Seyit Muhammed Sarı isimli erkeğin tacizine ve saldırısına uğramıştır.

Kamişli gecenin bir yarısı odasına izinsiz girmiş bu erkek ile uykusundan uyanıp burun buruna kalmış ve sonrasında maruz kaldığı fiziksel saldırı ve tacize karşı yalnız başına mücadele vermek durumunda kalmıştır. Gece konakladığı odada gözünü açan meslektaşımız, karşısında kendisini izleyen bir şahsın olması üzerine, otel görevlilerini aramış, ardından 155i arayarak polise haber vermiş ancak hiçbir önleyici ya da koruyucu tedbir görmediği gibi aksine yaşadığı olay diğer kişiler tarafından kapatılmaya çalışılmıştır. Hotel çalışanları, lobide bulunan ve emniyet görevlisi erkekler tarafından gayri ciddi bir yaklaşım ile karşılaşmış, hatta sanki ortada bir dargınlık varmışçasına barıştırılması teklif edilmiştir.

Kadınları, tacizcileri ile barıştıramazsınız!

Kolluk kuvvetlerinin görevi kadınları tacizcileri ile barıştırmak değil tacizcilere karşı yasalarda belirtilen önlemleri alarak gerekli yasal incelemeleri başlatmaktır.

Arkadaşımız olayı ayrıntılı bir şekilde sosyal medya hesabından kamuoyu ile paylaşmış, gerekli yasal süreci başlatmış ve ilgili mercilere şikâyetlerini oluşturmuştur.

Arkadaşımıza yönelik bu saldırı ve tacizin tek faili Seyit Muhammed Sarı değil aynı zamanda olaya gerektiği ciddiyetle yaklaşmayan hotel yetkilileri ve görevlileri, lobide bulunan diğer muhataplar ve tabi ki bir kadının şikâyeti üzerine olay yerine gelip görevinin gereğini yerine getirmeyen emniyet güçleridir. Başta Seyit Muhammet Sarı olmak üzere, otelde konaklayanların güvenliğini sağlamayıp odalarına girilmesine seyirci kalan Carmina Otel yönetimi ile çalışanlarının ve sessiz kalarak bu suça ortak olan herkesin cezalandırılması gerekmektedir. 

Kadına yönelik taciz ve şiddet vakalarının pek çoğunda, yasalarda belirtilmiş olmasına rağmen gerekli koruma kararlarını ve tedbirleri almayan kolluk kuvvetleri, maalesef ki bu olayda da aynı yaklaşımı sergilemiştir.

EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi kadın arkadaşımız Kardelen Kamişli’ye yönelik bu saldırı ve tacizi kınıyor, olayın ve sonrasında ortaya çıkan ihmaller ve yanlışlar zincirinin yasal takibinde bulunacağımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Asla Yalnız Yürümeyeceksin! "                                    

 

                                         

Etiketler :