Emekçiler alanda: İstanbul'da 1 Mayıs kutlandı

1 Mayıs Dünya Emek ve Dayanışma Günü kutlamak isteyen işçiler, sendikalar ve emek örgütleri Maltepe'de miting alanında toplandı. Tarkan’ın 'Geççek' şarkısı çalınmasının ardından Gezi davasında tutuklananların mesajları okundu. 1 Mayıs kutlamasında sahne alan Ruhi Su Dostlar Korosu "Gezi Onurumuzdur" dövizleri açtı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Mayıs 2022 21:22

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü bugün tüm yurtta zamlara, işsizliğe, yoksulluğa ve baskılara karşı çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün Maltepe etkinlik alanında kutlanması kararı alındı.

Karar doğrultusunda İstanbul Valiliği tarafından Maltepe etkinlik alanı çevresinde bazı yollar trafiğe kapatıldı. Toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı ve çevresinde her sene olduğu gibi bu sene de sıkı güvenlik önlemleri alındı.

whatsapp-image-2022-05-01-at-10-12-28.jpeg

DİSK ve Hak-İş, İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma günü 1 Mayıs dolayısıyla, 1977 1 Mayıs Katliamı anısına, Taksim Anıtına çelenk bıraktı.

209355.jpg

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü İstanbul’da valiliğin izniyle Maltepe Etkinlik Alanı’nda kutlandı. Saat 11.00’dan itibaren meydana akın etmeye başlayan çeşitli siyasi partiler, sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve taraftar grupları kilometrelerce uzunluğunda bir kortej oluşturdu. Kortej boyunca slogan atıp şarkılar söyleyen kalabalık renkli görüntüler oluşturdu.

Söz alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu"Bu meydanda zamlara hayır diyenler var. Asgari ücretin artırılması için mücadele edenler var" dedi.

Türkiye Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincansı ise "Değerli yol ve mücadele arkadaşlarım, merak etmeyin. Hiçbir yere gitmiyoruz, korkmuyoruz, vazgeçmiyoruz, itaat etmiyoruz. Emeğinin değerini bize her daim hatırlatan Nazım’la başlayalım" diyerek Nazım Hikmet’in "Türkiye işçi sınıfına selam" isimli şiirini okudu.

Fincancı "Biz sağlığı üreten sağlık emekçileri, emeğimizle koruduğumuz yaşamları korumak için verdiğimiz mücadelenin tükenmeyen coşkusunu yüreğinde taşıyanlarız" dedi.

Gezi davasında tutuklananların mesajları okundu

Gezi Davası’nda 18’er yıl hapis cezasına çarptırılan ve cezaevinde bulunan Mücella Yapıcı, Can Atalay ve Tayfun Kahraman’ın 1 Mayıs mesajları okundu:

“1 Mayıs’ı, 1 Mayıs meydanında, Taksim’de kutlayacağımız günlerde hep birlikte olacağız. Zulme karşı direneceğiz. Birlikte mücadele edeceğiz, birlikte kazanacağız. Özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelemiz kazanacak. Hepinize Bakırköy ve Silivri cezaevlerinden selamlar. Yaşasın 1 Mayıs.”

'Gezi Onurumuzdur'

Maltepe'deki 1 Mayıs kutlamasında sahne alan Ruhi Su Dostlar Korosu "Gezi Onurumuzdur" dövizleri açtı

'Geççek'

Tarkan’ın 'Geççek' şarkısı İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarında çalındı.

Sabah erken saatlerde Maltepe Kartal sahilyolu trafiğe kapatıldı. Mitinge katılacak gruplar pankartlarıyla sahil yoluna geldi. Polis çevrede güvenlik önlemi alırken, kontrol noktalarından aranarak geçenler alana girmeye başladı.

aa-20220501-27736540-27736538-istanbulda-1-mayis-emek-ve-dayanisma-gunu-kutlandi1.jpgaa-20220501-27736540-27736536-istanbulda-1-mayis-emek-ve-dayanisma-gunu-kutlandi1.jpg

aa-20220501-27736413-27736411-istanbulda-1-mayis-emek-ve-dayanisma-gunu-kutlaniyor1.jpg

maltepede-1-mayis-icin-toplanmalar-basladi-5235-dhaphoto3.jpgmaltepede-1-mayis-icin-toplanmalar-basladi-5235-dhaphoto4.jpg

LGBTİ+ üyeleri ve polis arasında tartışma

Maltepe'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün kutlanacağı miting alanı girişinde Marmaray ile İdealtepe istasyonunda inen bir grup LGBTİ+ üyesi, kurulan polis kontrol noktasından geçerken çantalarının aranmasına karşı çıktı. Üyeler ile polis arasında uzun süren tartışmaların ardından LGBTİ+ üyelerinin çantalarındaki pankartların kontrol edilmesi üzerine alana giriş yaptı.
dev.jpg

Tek başına dev pankart açtı

Maltepe Miting alanında en dikkat çekici görüntü ise tek başına hazırladığı dev pankartla 1 Mayıs’a katılan yurttaş oldu. Yurttaş, elindeki “Açız aç, işten attılar ya susacaksınız ya kan kusacaksınız” yazılı devasa pankart ve boynuna astığı sarı çizmeler ile yürüdü.

152561.jpg

Gülsüm Elvan, 1 Mayıs'ta

Taksim Gezi Parkı protestolarının sürdüğü dönemde polisin attığı gaz fişeğiyle 15 yaşında hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için miting alanında.

whatsapp-image-2022-05-01-at-11-38-36.jpeg