Halk TV Canlı Yayın
Yerin 140 metre altına kendilerini kapatan maden işçileri kazandı!
Çanakkale'nin Yenice ilçesinde bulunan NesKo Madencilik işçilerinin direnişi 7. gününde kazanımla sonuçlandı. Madencilerin tüm talepleri kabul edildi.

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde bulunan NesKo Madencilik işçileri 26 şubatta başlayan direnişi 3 Mart gecesi sonlandırdı. Kendilerini madene kapatarak direnişe başlayan, sosyal ve ekonomik sorunlarının çözümünü talep eden NesKo işçilerinin eylemi kazanımla sonuçlandı. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması, birikmiş maaşlarının ödenmesi, sendikal özgürlük talepleri ile yerin 140 metre altına kendilerini kapatan madenciler yapılan görüşmelerin ardından yerin atından çıktı. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ile görüşen ve taleplerinin karşılanması noktasında kefil olduğunu söylemesinin ardından maden ocağındaki eylemi sonlandırma kararı aldı.

İlgili haber: https://halktv.com.tr/emek/aylardir-maaslarini-alamayan-madenciler-sendikali-olunca-isten-cikartild-419944h

DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen’den yapılan açıklamada; “NesKo maden işçilerinin direnişi 7. günde kazanımla sonuçlandı. NesKo maden isçilerinin direnişi bugün yapılan etkinliğin ardından kaymakamın yeniden yeraltındaki işçi arkadaşların temsilcileri ile görüşüp işçi alacaklarının bugün ödemesi yapılan Ocak ayı maaşı ile birlikte önemli bir kısmının ödendiğini geriye kalan alacaklardan şubat ayı maaşı kıdem tazminatı vb. alacakların da bir ay içerisinde ödeneceğini söyleyerek bu sözün takibini Çanakkale valisi ve yetkili bakanların yapacağını belirtmiştir. Direnişteki arkadaşlarımız bu taahhüdü teminat sayarak direnişi sonlandırma kararı almışlardır. Yeraltından çıkan arkadaşlarımız sağlık kontrolü için hastaneye gittiler. Sendika olarak bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı belirtiyoruz” dendi.