Zirveye, bakan onaylı 'kravatsız' katıldılar: Ne olduğunu bilmediğimiz bir iş yapıyoruz

Zirveye, bakan onaylı 'kravatsız' katıldılar: Ne olduğunu bilmediğimiz bir iş yapıyoruz
Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, Uludağ Zirvesi'ne bakan onayıyla kravatsız katıldıklarını belirterek "Varlık Fonu banka değildir, kredi vermez, merkez bankası değildir, para politikası belirlemez.  Ekonominin kilit taşlarındandır" dedi.

Cumhuriyet gazetesinden Şehriban Kıraç'ın haberine göre, Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, Varlık Fonu için “Hiç kimsenin tanımlayamadığı, ne olduğunu bilmediğimiz bir iş yapıyoruz” şeklinde tanımladı.

Uludağ Ekonomi Zirvesi'ne “Vizyon 2023” oturumu Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofis Başkanı Ali Taha Koç, Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ve Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan'ın katılımıyla yapıldı. Zafer Sönmez, zirveye kamudaki değişimi göstermek için kravatsız katıldıklarını dile getirerek, “Sayın bakanımızın onayıyla hepimizin ortak kararıyla kravatları attık geldik” dedi. Zafer Sönmez Varlık Fonu ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

* Hep bana soruyorlar Varlık Fonu nedir diye 1923'ten bu yana ki Türkiye finansal sektördeki en heyecanlı hikayedir. Neden çünkü Hiç kimsenin tanımlayamadığı ne olduğunu bilmediğimiz bir şey yapıyoruz.

* Dünyada bunun örnekleri var o standartlara getirmeye çalışıyoruz. Romalılar su kemerini yapabilmek için kilit taşını bulmuşlar. Varlık Fonu'da Türkiye ekonomisindeki en önemli kilit taşlarından biridir. Varlık Fonu Türkiye ekonomisinin mucize çözümü değildir ama Türkiye ekonomisindeki en önemli kilit taşlarındandır. Bu kilidi bulduktan sonra bunu büyüterek biz su kemerleri Ayasofyalar ve büyük binalar yapacağız.

* Ben işi hep basit anlatmayı severim bu şekilde anlatınca oğluma o anlıyor. Size de oğluma anlattığım şekilde anlatıyorum. Varlık Fonunu ne ne yapacak diye sorduklarında Varlık Fonu ne değildir onu anlattığımızda Varlık Fonunun ne olduğunu anlayacağız. Varlık Fonu banka değildir, kredi vermez, merkez bankası değildir, para politikası belirlemez devlet için fon bulmaz. Özelleştirme idaresi değildir. Ekonominin kilit taşlarından biridir. İşin özeti budur.

* Doğru planlarsak üst kalitede sonuçlar elde ederiz. Bugün 2023-2028'e kadar hangi şirketlerde ne kadar değer yaratacağımızı adım adım biliyoruz. Stratejiyi tanımladık. Önemli olan gerçekleştirmedeki kararlılık. Varlık fonunun rakamlarını bu yılın ortasında açıklayacağız.

Etiketler :