Yeni Evlenecekler Dikkat: Düğün Yapmanın Maliyeti Hesaplandı!

Yeni Evlenecekler Dikkat: Düğün Yapmanın Maliyeti Hesaplandı!
Dünya evine girmek şimdi daha maliyetli. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ortalama bir düğününün maliyetinin 500 bin liradan başladığını, dövizdeki artış ve yüksek enflasyona bağlı olarak tüm ürün ve hizmetlerde fiyat artışlarının olduğunu söyledi.

Ramazan Bayramı’ndan sonra düğün sezonu açıldı. Yeni evlenecek çiftler düğün mekânı, mobilya, beyaz eşya gibi temel ihtiyaçları için araştırma yapıyor.

38296.jpg

Düğün salonu ve organizasyon fiyatları dünya evine girmek isteyen çiftlerin belini büküyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, yuva kuracak çiftlerin yaptığı harcamaların başta mobilyacı, beyaz eşyacı, kuyumcu, tekstilci olmak üzere çok sayıda esnafı etkilediğini bildirdi.

847710.png​​​​​​​

500 BİN LRİADAN BAŞLIYOR

Geçen yıl yaklaşık 565 bin çiftin evlendiğini belirten Palandöken, "Bu yıl da artan nüfusa rağmen yaklaşık 600 bin çiftin evleneceğini öngörülüyor. Fotoğrafçı, kuaför, berber, gelinlikçi, çiçekçi, pastacı, çeyizci gibi onlarca farklı sektörde esnafımız düğün sezonuna hazır. Bu yıl yapılacak düğünlerle birlikte evliliklerin 500 milyar liralık ekonomi oluşturması bekleniyor" değerlendirmesinde bulundu.

evet-demenin-bedeli-agir-dugun-maliyeti-500-bin-liradan-basliyor-17142061232905.webp

EVET DEMENİN BEDELİ BİRAZ AĞIR OLABİLİR

Palandöken, ortalama bir düğününün maliyetinin 500 bin liradan başladığını, döviz kurlarındaki artış ve yüksek enflasyona bağlı olarak tüm ürün ve hizmetlerde çok ciddi fiyat artışlarının olduğunu kaydetti.

thumbs-b-c-ad92d39520643674c74b28c1ca7ada67.webp​​​​​​​

Palandöken, hükümetin gençleri evliliğe teşvik etmek için elinden geleni yaptığına işaret ederek, "Birtakım teşvik ve destekler var. Ancak tüm çiftler için sıfır faizli destek kredilerinden yararlanma olanaklarının sağlanması çok önemli. Bu hem çiftlerin düğün masraflarına katkı hem de kuracakları yuvalarla ekonomiye katkıları bakımından çok önemli olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler :