Yeni asgari ücrete tepki yağıyor

Yeni asgari ücrete tepki yağıyor
Asgari ücrete yapılan ara zamma muhalefet ve sendikalar tepki gösterdi. DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, "Bu, olması gerekenin ve beklenenin çok altında" derken, CHP'li vekiller ise milyonlarca vatandaşın açlığa mahkum edildiğini söylediler.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yüzde 29.3 ara zamla 5 bin 500 liraya çıktığını açıkladığı asgari ücrete tepki üstüne tepki geliyor. Muhalefet partileri ve sendikalar, Türk-İş’in 6.391 lira olarak açıkladığı açlık sınırının altında kalan asgari ücrete yapılan zammın yetersiz olduğunu savundu.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Halk TV’de katıldığı Kadraj programında asgari ücret düzenlemesini şu sözlerle değerlendirdi:

“Bu, olması gerekenin ve beklenenin çok altında. Asgari ücretin mutlaka, çalışanların, işçilerin, enflasyon karşısında yaşadığı kaybın giderilmesi gerektiğini, büyümeden, milli gelir artışından pay alması gerektiğini ifade etmiştik. Ne yazık ki gerçekleşmedi. Açıklanan rakam açlık sınırının bile altında. Asgari ücretin sadece mayıs ayında, bir aylık asgari ücretin alım gücündeki kayıp bin 500 liraydı. Aradaki fark bunu da karşılamıyor. Sadece mayıs ayındaki kaybı bile karşılamıyor. Enflasyondaki artış devam edecek, kayıplar da devam edecek. Bu ücrette milyonlarca işçinin yıl sonuna kadar hayatını sürdürebilmesi mümkün değil.”

Vatandaş açlığa mahkum edildi

CHP’li milletvekillerinin yaptıkları açıklamalar da şu şekilde:

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: “Erdoğan enflasyonu durdurulamadıktan sonra maaş artışları işe yaramayacaktır. Açlık sınırının altındaki 5 bin 500 TL asgari ücret vatandaşı açlığa terk etmektir! Güçlü demokrasi, güçlü ekonomi, güçlü Türkiye için oyunuzu altı oka basın!”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay: “Açlık sınırının 6391 TL olduğu bir ülkede, 6770 TL’nin altındaki her rakam zulümdür, emek hırsızlığıdır.”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır: “Enflasyonun daha da kötüsü açlık sınırının altında belirlenen asgari ücret! Yani milyonlarca vatandaşımız açlığa mahkum edilmiştir.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: “AK Parti İktidarının enflasyonu % 73,5, Milletin enflasyonu % 200 Ekonomik buhranın, hayat pahalılığın sorumlusu AKP iktidarı değilmiş gibi ‘müjde’ havasında asgari ücreti 5500 TL yaptı. Sonuç dağ fare doğurdu…”