Venezuela'da yandaşa rant yolu açıldı

Venezuela'da yandaşa rant yolu açıldı
Tarım ve Orman Bakanlığı, Bakan Kirişci'nin Venezuela'ya gitmesiyle başlayan 'yurtdışında arazi kiralama' tartışmalarına yanıt verdi. Bakanlık, "Türkiye Cumhuriyeti devleti adına yurt dışında arazi kiralanması söz konusu da değildir. Yurt dışında tarımsal yatırım yapmak konusunda Tük şirketleri, yani özel sektör nihai karar verici olacaktır" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'nin Venezuela'ya gitmesinin ardından başlayan tartışmalara Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yanıt geldi. Yurt dışında arazi kiralanmasının söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada, "Yurt dışında tarımsal yatırım yapmak konusunda Tük şirketleri yani özel sektör nihai karar verici olacaktır. Bakanlık olarak görevimiz, yatırımcı firmalarımıza yatırım yapılacak ülke ortamı hakkında bilgi vermek ve yatırımcıların haklarını koruyacak şekilde hukuki bir zemin oluşturmaktır" denildi. Bu açıklama, daha önce olduğu gibi tarım ürünü ithalatıyla yine yandaş şirketlerin zengin edileceği olasılığını güçlendirdi.

'Türkiye su zengini bir ülke değil'

Soya ve ayçiçeği gibi ürünlerin büyük oranda ithal edildiği belirtilen açıklamada bu ürünleri yetiştirmek için Türkiye'nin yeterli arazisi olsa bile iklim ve coğrafi koşulların iç talebin karşılanmasına imkan vermediği ifade edildi. Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığı söylenen açıklamada "Ülkemizin planladığı bu vizyoner yatırımlar, ithal edilen ürünlerin azalması ve cari açığın kapatılmasında da önemli bir rol oynayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına yurt dışında arazi kiralanması söz konusu da değildir" denildi.

'Önceliğimiz tarım alanlarının kullanılması ve çiftçilerimiz'

Türkiye'nin tarım politikasında önceliğinin tüm tarım arazilerinin verimli bir şekilde kullanılması, çiftçinin desteklenmesi olduğunu söyleyen Tarım ve Orman Bakanlığı, "Bu minvalde Bakanlığımız göç, veraset ve diğer nedenlerle terk edilmiş tarım arazilerini yeniden üretime kazandırmak için yeni bir destekleme modeli geliştirmek üzere çalışma yürütmektedir" dedi.

'Tarımsal hasılada Avrupa'da birinci'

Açıklamasında Türkiye'nin, tarımsal üretim, tarım teknolojileri ve gıda sanayiinde dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olduğunu söyleyen Tarım ve Orman Bakanlığı, "Ülkemiz Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 2020 yılı verilerine göre dünya bitkisel ürünler üretiminde 12'nci, sebze üretiminde 4'üncü ve meyve üretiminde ise 6'ncı sıradadır. Tarımsal hasıla bakımından da Avrupa'da birinci durumdadır" ifadelerini kullandı. Yurt dışında arazi kiralama iddialarına da cevap verilen açıklamada, "Bakanlığımızın vizyonu yurt dışında tarımsal üretim yapmak için Türk yatırımcısını teşvik etmek ve onlara avantaj sağlamaktır. Bakanlığımızın görevi yatırımcılarımıza yabancı ülkelerdeki tarımsal yatırım imkanları hakkında bütün yönleriyle bilgi vermektir. Ayrıca yatırımcılarımızın haklarını koruyacak şekilde hukuki bir zemin oluşturmaktır. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına yurt dışında arazi kiralanması söz konusu da değildir. Bakanlık olarak pandemi süreci başta olmak üzere alın terini büyük emeklerle toprağa dökerek insanımızın karnını doyuran çiftçilerimizin her zaman yanında olduk, sonuna kadar da yanlarında olacağımızı saygılarımızla kamuoyuna duyururuz" denildi.