Unicredit'tan Merkez Bankası ve faiz indirimi öngörüsü: Dolar yeniden o rakamı görecek

Unicredit, Türkiye için 2022 ve 2023 beklentilerini açıkladı. Unicredit önümüzdeki yıl enflasyonun yükseleceğini, siyasi baskılar nedeniyle de Merkez Bankası'nın faiz indirimine devam edebileceğini belirtirken 2023 yılında yapılacak seçimin ise sonucuna bağlı olarak kurda ve enflasyonda düşme görülebileceğini belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Ocak 2022 11:29
Unicredit'tan Merkez Bankası ve faiz indirimi öngörüsü: Dolar yeniden o rakamı görecek

İtalyan yatırım bankası Unicredit, Orta ve Doğu Avrupa bölgesine ilişkin çeyreklik değerlendirme raporunda Türkiye'ye ilişkin dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Siyasi baskılar devam ettiği takdirde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2022’de faizleri indirmeye devam edeceğini belirten Unicredit, kurdaki hızlı değer kaybının finansal istikrarı tehdit edebileceğini belirtti.

Dolar yeniden 18 lirayı görecek

Unicredit, Dolar/TL ’nin 2022 sonunda 18 seviyesine yeniden ulaşacağını öngörürken, enflasyonun 2022’nin büyük bir kısmında yüzde 50’nin üzerinde kalmaya devam edeceğini yıl sonunda ise gerileyerek yüzde 37’ye düşeceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.

merkez-bankasi.jpg

Merkez Bankası 200 baz puan indirim yapacak

Merkez Bankası’nın 2022 yılında faizleri yüzde 12 seviyesinde tutmasını bekleyen banka, 2023 yıl sonunda TCMB politika faizinin yüzde 23 seviyesinde olacağını düşünüyor.

“Seçimleri muhalefetin kazanması halinde daha ortodoks bir para politikası izleneceğini düşünüyoruz” diyen banka, bunun Türk lirasının değerini ve sermaye girişlerini artıracağını öngördüklerini belirtti.

Bankanın 2023 kur ve enflasyon tahminleri de seçimlerle ilgili bu beklentilere paralel şekillendi. Unicredit 2023 yıl sonunda dolar kurunun 18’den 13,50 seviyesine düşmesini beklerken, enflasyonun da yüzde 37’den yüzde 18,7’ye gerileyeceğini öngörüyor.

unicredit.jpg

UniCredit Group

UniCredit Group, 1998 yılında İtalya'nın başkenti Roma'da kurulan bankadır. 28 ülkede yaklaşık 19 milyon müşterisi bulunmaktadır. Bir başka isimle "UniCredito" olarak da anılır.