THY’den Fitch’e 'kredi notu' sitemi

THY’den Fitch’e 'kredi notu' sitemi
Fitch’in kredi notunu düşürdüğü THY KAP’a gönderdiği bilgi notunda "Ortaklığımız güçlü performansını 2022'de de devam ettirmektedir ancak ülke notunun düşmesi nedeniyle kredi notumuz değişmiştir” açıklamasıyla kendisini savundu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk Hava Yolları’nın (THY) kredi notunu “B” seviyesi olarak teyit ederken görünümünü negatife çevirdi. THY yönetimi Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği bilgi notundaki durumu ülke notunun düşürülmesine bağladı. THY’nin açıklaması şöyle:

'Güçlü performansımız sürüyor ama'

“Pandemi döneminde en hızlı toparlanan havayollarından biri olan ortaklığımız, güçlü performansını 2022 yılında da devam ettirmesine rağmen, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ülke notunun düşürülmesi nedeniyle ‘B’ seviyesindeki kredi notumuzu teyit ederek durağan olan not görünümünü negatif olarak değiştirmiştir. Fitch ayrıca ortaklığımızın 2015 yılında ihraç etmiş olduğu USD cinsi ekipman teminatlı geliştirilmiş kredi sertifikasına ait kredi notunu ilgili çerçevede bir not düşürerek BB-‘ye çekmiştir.”