Rakı fiyatlarına yapılan zamlar, vatandaşları evde 20 TL'lik rakı üretimine başlattı!

Rakı fiyatlarına yapılan zamlar, vatandaşları evde 20 TL'lik rakı üretimine başlattı!
Rakı üzerinde, rakı fiyatını dahi aşan ÖTV ve KDV yükü yurttaşları rakı üreticisi yaptı.

Rakı üzerindeki toplam vergi son düzenlemelerle 60 TL’yi bulunca evde üretimin formülleri aranmaya başladı. Bu süreçte bir firma ‘evsel kullanım amaçlı etil alkol’ üretip ulusal marketlerde satışa sundu. Ürün Kurban Bayramı’nda yok sattı.

Rakı tüketen vatandaşlar üretim formüllerini birbiriyle paylaşırken, konu kulaktan kulağa hızla yayıldı. Ürün geçtiğimiz günlerde marketlerde en çok sorulan, aranan ürünlerden oldu.

10 MİLYON LİTRE AZALDI

TAPDK verilerine göre rakı satışları son 4 yılda 10 milyon litre azaldı. 2012'de 44.6 milyon litre olan rakı satışı 2016'da 35.4 milyon litreye düştü. Türkiye’de yüksek tüketimi olan rakının üzerinde ağır bir vergi yükü var. Rakının üzerindeki vergi 2006-2016 arasındaki dönemde yüzde 265 arttı. Son olarak bu yılın temmuz ayında yapılan düzenlemeyle 70’lik rakı üzerinden alınan ÖTV 46.72 liradan 50.37 liraya yükseldi. İçkide ÖTV üzerinden ayrıca yüzde 18’lik KDV alınıyor. Bir şişe 70’lik rakıdan tahsil edilen KDV de 8.4 liradan 9.06 liraya yükseldi. Böylece 93 TL olan 70’lik rakıya ödenen bedelin 60 TL’si vergi oldu.

AKP'nin üst üste yaptığı zamların ardından yurttaşların yöneldiği alternatif rakı üretimi faaliyetleri ise büyük bir riski de beraberinde getiriyor. Geçtiğimiz yıllarda sahte rakı (metil alkol) nedeniyle çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti.

Etiketler :