Piyasaları endişelendiren tablo: Türkiye'nin CDS'i rekor seviyede

Türkiye ile Güney Afrika'nın 5 yıllık kredi risk primini karşılaştıran Ekonomist Hakan Kara, TCMB'nin para politikasını eleştirerek, "Para politikası işini yapabilse CDS'imiz şu anda 700 değil 300 olur, Hazine dış borçlanma maliyeti yarı yarıya düşerdi" değerlendirmesinde bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Mayıs 2022 11:10
Piyasaları endişelendiren tablo: Türkiye'nin CDS'i rekor seviyede

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski başekonomisti Hakan Kara, Türkiye ile Güney Afrika'nın 5 yıllık kredi risk primi (CDS) grafiğini Twitter hesabından paylaştı. 2018'de CDS puanı 200 civarında görünen Türkiye'nin günümüzde CDS puanı rekor seviyeye çıkarak, 700'e kadar çıkmış durumda.

2018'de Türkiye ile aynı CDS puanına sahip olan Güney Afrika'nın günümüz CDS puanı ise 270 civarında.

Kara, iki ülkenin CDS puanı arasındaki farkın bu kadar yüksek oranda açılmasının nedenini TCMB'nin yanlış para politikasına bağladı.

Kara, paylaşımında "Şu tabloya bakıp derin bir iç çekmemek mümkün değil. Ayrışma 2018 Mayıs'ta TCMB'nin araç bağımsızlığının bitirileceğinin ilanıyla başlıyor. Bu ne demek? Para politikası işini yapabilse CDS'imiz şu anda 700 değil 300 olur, Hazine dış borçlanma maliyeti yarı yarıya düşerdi" ifadelerini kullandı.