Lübnan ve Sri Lanka’dan sonra Belarus da temerrüde düştü

Lübnan ve Sri Lanka’dan sonra Belarus da temerrüde düştü
Temerrüde düşerek borçlarını ödeyemez hale gelen ülkelerin arasına Belarus da katıldı. Moodys’in ardından Fitch Ratings de Belarus’un temerrüde düştüğünü ilan ederek, döviz değerlemesini “sınırlı temerrüt” olarak belirledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s ve Fitch Ratings, Lübnan ve Sri Lanka’nın ardından Belarus’un da temerrüde düştüğü teyit edildi. Moody's Investors Service'nin ardından Fitch Ratings de Belarus'un temerrüde düştüğünü ilan ederek, döviz değerlemesini “sınırlı temerrüt” olarak belirledi. Fitch, Belarus'un kredi notunu C'den RD'ye indirdi.

Kredi notunun indirilmesine neden olarak Belarus'un 2027 vadeli ABD doları cinsinden tahvilinin 600 milyon dolarlık kupon ödemesini gerçekleştirememesini gösterdi.

Moody's de 14 Temmuz'da yaptığı açıklama ile Belarus'un temerrüde düştüğünü duyurmuş, ancak kredi notunu CCC seviyesinde tutmuştu.

Ülkelerin sayısı giderek artıyor

Geçen yıl Lübnan temerrüde düşmüş, bu yılın mayıs ayında da Sri Lanka borç krizi nedeniyle temerrüde düştüğünü ilan etmişti. Rusya ise ödeme sistemlerinin engellenmesi nedeniyle geçen haftalarda 1918 yılından bu yana ilk kez temerrüde düşürülmüştü.