Kuyumcuda Şaşırmayın! Gram Altında Yeni Dönem Başlıyor

Kuyumcuda Şaşırmayın! Gram Altında Yeni Dönem Başlıyor
Güvenli liman altın vatandaşın önemli yatırım aracı olmayı sürdürüyor. Parasını korumak isteyenlerin yöneldiği altınla ilgili, analistler de tahminlerini yukarı doğru kaydırdı. Gram altına yatırım yapanlara önemli bir değişiklik haberi var. Kuyumcuda şaşırmayın!

Altında yeni dönem başlıyor. Gram altının artık farklı satışı olacak ve gram altınlar üretim anından itibaren kayıt altına alınacak.

Sahte altın satışının önüne geçmek için düğmeye basıldı. Gram altında yeni sistem hayata geçiriliyor. Yeni sistemle birlikte, sahte altın satışının önüne geçilmesi planlanırken, düzenlemeyle birlikte bütün gram altınlar ambalaj içinde ve sertifikalı olacak. Peki, yeni sistem kuyumcudan alınan altın kolye, küpe, bilezik ve diğer cumhuriyet altınlarını da kapsamayacak mı? İşte detaylar...

gram-altin1.jpg

Darphane Bandrollü Ürün İzleme Sistemleri Dairesi Başkanı Bülent Yılmaz, ATV Haber'e yaptığı açıklamada "Üreticisi, üretim tarihi, üretim yeri, saflık ayarı, ağırlığı, seri numarası ve benzeri bilgilerin yine darphane tarafından verilecek benzersiz kod ile her bir ürüne işlendiği ve bu aynı kod ile darphane tarafından kayıt altına alındığı bilgilerin bütünlüğü bir sistemdir." ifadelerini kullandı.

Kıymetli maden takip sistemi, bir gram ve üzeri için geçerli olacak. Yani kuyumcudan alınan altın kolye, küpe, bilezik ve diğer cumhuriyet altınlarını kapsamayacak.

altin88-001.jpg

GRAM ALTINLAR AMBALAJ İÇİNDE OLACAK

"Sistem devreye girdikten sonra bütün gram altınlar sertifika ve ambalaj içinde olacak" diyen Yılmaz, satılan her gram altının üzerinde ona özel bir kod olacağının da altını çizdi.

Yeni sistemin farklı kıymetli madenler için de geçerli olacağını belirten Yılmaz, "Rafineler tarafından üretilecek 1 gram ve üzerindeki altın, gümüş, platin ve paladyumun hepsinin ambalajlarına bir standart getiriliyor. Tek tip bir ambalaj olacak" ifadelerini kullandı.

Etiketler :