İslam Memiş Altın Sahiplerine Seslendi: "Sadece 48 Saatiniz Kaldı"

İslam Memiş Altın Sahiplerine Seslendi: "Sadece 48 Saatiniz Kaldı"
Finans piyasalarının uzman ismi İslam Memiş, haftanın kapanış seansında altın fiyatlarında kritik gelişmelerin yaşanacağını belirterek, altın sahiplerine "Hazırlığa başlayın" uyarısı yaptı.

Dünya üzerindeki jeopolitik risklerin artış göstermesi, yatırımcıların güvenli piyasalara yönelmesine neden oluyor.

Gün içerisinde 2050 doları test ederek son ayların zirvesini gören ve yatırımcısının yüzünü güldüren altın hakkında Kapalıçarşı'nın nabzını tutan ekonomist İslam Memiş'ten kritik uyarılar geldi. Memiş, pazartesi itibarıyla altın tarafında yaşanacak gelişmeler için "Hazırlığa başlayın" uyarısında bulunarak şu ifadeleri kullandı:

"Ons altın tarafında yukarı yönlü hareketlerde hızlı bir yükseliş yaşanıyor. Gün içerisinde 2050 doları test etti ve burada sert bir dirençle karşılaşarak aşağıya yöneldi. Gelecek haftalar için takip ettiğimiz bant aralığında bir değişiklik yok. 1980 dolar destek, 2080 direnç seviyemiz.

altin4.jpg

"ARALIK AYINDA SON KEZ DİP YAPACAK"

Altın tarafında çok geniş bir bant aralığını takip edeceğiz. Bu yükselişler devam ediyor ancak aralık ayında son bir kez alım fırsatı vermeden yeni zirveleri görmeyecektir. Çünkü çok hızlı yükseldi ve teknik bir düzeltme yapmak zorunda. Bu düzeltmelerin olması için kademeli olarak 2000 doların altına dönülecektir. Şu anda altın almak için fırsat beklerken Euro tarafında durmanın daha iyi olduğunu düşünüyorum.

altin3.jpg

2024 YILINDA EN ÇOK ALTIN KAZANDIRACAK

Altın yeni yılda en yüksek getiriyi sağlayan yatırım aracı olacak. Orta ve uzun vadede çok büyük bir yükseliş yaşanacak çünkü tüm küresel finans kuruluşları altın için 2024 yılında 2350 dolarlık bir ons fiyatlaması bekliyor. Türkiye'de dolar/TL paritesinde yaşanacak yukarı yönlü hareketleri de düşünürsek, gram altın tarafında hiç beklenmeyen rekorlar yaşanabilir.

Ons altında Aralık ayında bir gerileme bekliyor musun? sorusuna yanıtım evet. 1980 dolar seviyesine kadar geri çekilebilir ama bu düşüşler çok kalıcı olmayacaktır.

BU KARAR ALTININ KADERİNİ BELİRLEYECEK

Yaşanacak düşüşleri ve kar satışlarını, önemli bir alım fırsatı olarak değerlendirmek gerekiyor. Aralık ayı oldukça yoğun bir dönem olacak. Yılın kapanışında küresel piyasalardaki pozisyonlar önemli olacak. ABD Merkez Bankası'nın faiz hamleleri belirleyici olacak, gram ve çeyrek altın tarafı için dolar/TL paritesinde yaşanacaklar önemli olacaktır.

altin1.webp

"UCUZA ALTIN İÇİN SON FIRSATINIZ OLABİLİR! HAZIRLIĞA BAŞLAYIN"

2024 yılında bir daha 2000 doların altının görüleceğini düşünmüyorum. Yaşanacak kar satışlarıyla birlikte özellikle gelecek haftanın başlangıcında altın tarafında sert düşüşler görülebilir. Burası yatırımcıya çok cazip bir fırsat sunacaktır çünkü 2023 yılının dip fiyattan alım yapmak için son fırsatı olacak.

Hazırlığa başlayarak bir an önce pozisyon almanız belirleyici olacaktır. Pazartesi gününü son fırsat olarak görmek ve yapılacak hamleyi netleştirmekte yarar var.

Etiketler :