İngiliz gazetesinden çarpıcı analiz: Şahap Kavcıoğlu'nun yerine kim gelecek?

İngiliz Financial Times gazetesi, Merkez Bankası'nın mevcut başkan yardımcısı Semih Tümen'in Şahap Kavcıoğlu'nun yerini alabileceği yönünde piyasada spekülasyonlar olduğunu aktaran bir analiz yazısı yayımladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Ekim 2021 17:04
İngiliz gazetesinden çarpıcı analiz: Şahap Kavcıoğlu'nun yerine kim gelecek?

Reuters dün servis ettiği haberinde, Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki ilişkiye dair ilgi çekici bilgiler paylaştı.

Reuters'in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan memnun olmadığı ve görevden alabileceği yönündeki haberinin ardından İngiliz Financial Times (FT) da konuya ilişkin “Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınacağı söylentileri üzerine TL sallandı” başlıklı bir haber yayımladı.

İngiliz Financial Times, Reuters'ın geçtiği 'Erdoğan son TCMB Başkanı'ndan da soğuyor' başlıklı haberin ardından 8,97 ile rekor seviyeye yükselen dolar/TL'nin, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan gelen yalanlamayla gerilediğini aktardı.

Sözcü'de yer alan habere göre; Financial Times, Mayıs 2021'de Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak atanan Semih Tümen'in Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun yerini alabileceği yönünde piyasada spekülasyonlar olduğunu aktardı.

Semih Tümen Kimdir?

Laura Pitel imzalı haberde FT, üst düzey bir bankacının bir değişiklik olacaksa bile Tümen'in başkan olmasının muhtemel olmadığını söylediğini aktardı.

1977 yılın doğan Tümen, 2000 yılında ODTÜ Ekonomi mezunu. 2002 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasında uzman yardımcısı olarak göreve başlayan Tümen, 2011 yılına kadar çeşitli birimlerde görev yaptı.

2011 yılında Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürlüğünde ekonomist olarak görev yapmaya başlayan Tümen, 2015-2016 yılları arasında Araştırma ve Para Politikası Genel Müdür Yardımcılığı; 2016-2018 yılları arasında ise Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

2018'de bir üniversitede göreve başlayan Tümen, 5 Mayıs 2021 tarihinde Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na atandı.

Tümen, London School of Economics Ekonometri ve Matematiksel Ekonomi ile Chicago Üniversitesi Ekonomi bölümlerinde yüksek lisans; Chicago Üniversitesi Ekonomi doktora programlarını tamamladı.

İletişim azaldı iddiası

Reuters'ın dünkü haberinde “Kaynaklar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sadece yedi ay önce göreve getirdiği Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’a güvenini kaybetme aşamasına geldiğini, son haftalarda iletişiminin de belirgin şekilde azaldığını söylediler” İfadeleri yer almıştı.

Kaynaklara göre, Erdoğan daha önce beklediği faiz indirimlerinin geçtiğimiz aya kadar yapılamamış olmasından hayal kırıklığı yaşadı.