Hepsiburada'nın tüm hisseleri Hanzade Doğan Boyner'de toplandı

Hepsiburada'nın tüm hisseleri Hanzade Doğan Boyner'de toplandı
Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından olan Hepsiburada’nın tüm hisseleri Hanzade Doğan Boyner'de toplandı.

Dünya gazetesinden Kerim Ülker’in yaptığı habere göre Hanzade Doğan Boyner, Hepsiburada'nın hisselerinin tek sahibi oldu. Daha önce Doğan Ailesi’ne ait olan Hepsiburada’nın yüzde 25’lik hissesini 2015 yılında Dubai merkezli Abraaj Capital şirketi satın aldı. 2017 yılına gelindiğinde ise Hepsiburada özelinde yeniden bir satış süreci başladı. Hepsiburada.com’un sahipleri Abraaj ve Doğan Ailesi, şirketin satışını gündeme alırken çok uluslu bir ABD yatırım bankası olan Goldman Sachs satış işleriyle ilgili görevlendirildi.

Yüzde 25'i satıldı 

Hepsiburada’nın satış süreci tamamlanınca Abraaj’da yaşanan olumsuzluklar gün yüzüne çıktı ve birçok yatırımını vitrine koyan Dubaili fon, hepsiburada.com’daki paylarını ABD’li varlık yönetim şirketi Franklin Templeton’a devretti. ABD’li dev şirket elinde bulunan Turkcommerce BV kanalıyla hepsiburada.com’un yüzde 25’ini yönetmeye başladı.

Bu durumda hepsiburada.com’un yüzde 75’i Doğan Ailesi’nin olurken yüzde 25’i ABD’li Templeton’a geçmiş oldu. Ancak hepsiburada. com’da yeni projeksiyon bununla da kalmadı, geçtiğimiz ayın sonunda da hepsiburada.com, ABD’de Nasdaq borsasında halka arz için başvuruda bulundu. 28 Mayıs’ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yapılan başvurunun ardından halka arzda şirkete Morgan Stanley, J.P. Morgan, Goldman Sachs, BofA Securities ve UBS Yatırım Bankası aracılık etti.

Tek sahibi Hanzade Doğan Boyner 

Doğan Ailesi ve ABD’li Templeton’un yönetimindeki hepsiburada.com’un sahibi D-Market Elektronik Hizmetler şirketinde bir hisse değişimi gerçekleşti. ABD’li Templeton yüzde 25’lik hissesini sattı ve yatırımdan çekildi. Doğan Ailesi de paylarını aile üyesi Hanzade Doğan Boyner’e devretti. Dolayısıyla Doğan Ailesi’nden Hanzade Doğan Boyner, hepsiburada.com’un tek sahibi oldu.

Bu yıl 21’inci yılını kutlayan hepsiburada’nın 33 milyon üyesi ve 9 milyon aktif müşterisi bulunuyor. Şirketin değeri de milyar dolar sınırını aşmış durumda. Templeton önemli bir yatırımından çayrılırken, ABD’de Nasdaq Borsası için bütün hisseler Hanzade Doğan Boyner’de toplanmış oldu.

 

Etiketler :