FAST ile para göndermede limit yükseliyor

EFT ve havale ücreti almadan 24 saat transfer imkanı tanıyan FAST'te limit 4 Ağustos itibarıyla 1000 liradan 2000 liraya yükseltilecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Temmuz 2021 18:12
FAST ile para göndermede limit yükseliyor

TCMB, FAST sistemi işlem üst limitinin artırılacığını, ödeme ve elektronik para kuruluşlarının FAST sistemine katılım başvurularının alınmaya başlandığını açıkladı.

Yapılan açıklamada "Merkez Bankası iç kaynaklarınca geliştirilen ve 8 Ocak 2021 tarihi itibarıyla kullanıma açılan yeni nesil, 7/24, anlık ödeme sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sisteminde günlük ortalama 2 milyon adet anlık ödeme, müşteri hesapları arasında bir saniyeden daha kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmektedir. Ödemelerin, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve hızlı bir şekilde başlatılması için Kolay Adresleme Sistemine kayıt olan kullanıcı sayısı ise 11,3 milyona ulaşmıştır" denildi. 

Öte yandan yapılan açıklamada limit düzenlemesi de yapıldığı belirtilirken "Sistemin sorunsuz işleyişi ve yaygınlaşması gözetilerek hâlihazırda bin TL olan işlem tutar limiti 4 Ağustos 2021 tarihinde 2 bin TL’ye yükseltilecektir. İlerleyen dönemde tutar limitinin daha da yükseltilmesi hedeflenmektedir" denildi.

Diğer kurumların FAST Sistemine katılmalarına dair de yapılan açıklamada "Diğer taraftan, bankaların yanı sıra 6493 Sayılı Kanun kapsamındaki Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının FAST Sistemine katılmaları için gerekli olan teknik hazırlıklar ve düzenlemeler hayata geçirilmiş olup, katılım talepleri alınmaya başlanmıştır. Sisteme katılım için gerekli olan teknik ve operasyonel şartları sağlayan ve testlerde başarılı olan kuruluşların FAST Sistemine katılmaları mümkün olacaktır" denildi.