Türk lirasına en çok değer kaybettiren liderler…. Erdoğan şimdilik ikinci

Döviz kurunda yaşananları değerlendiren Ekonomist Kerim Rota “Tayyip Erdoğan, Tansu Çillerden sonra en büyük devalüasyona imza attı” dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Kasım 2021 18:58

Finans uzmanı ve Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, Türk Lirası’ndaki değer kaybına ilişkin dikkat çekici bir yorumda bulundu. Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybına ilişkin bir grafik hazırlayan Kerim Rota, "Türk Lirasının aylık değer kaybı, 1981’den yana en yüksek 2. artışı yaşadı" dedi.

kerim-rota.jpg

'Dolar 14.25 olursa 1'inci olacak'

Twitter hesabından hazırladığı grafiği paylaşan Rota, şu yorumda bulundu: "Tayyip Erdoğan, Tansu Çillerden sonra en büyük devalüasyona imza attı. Türk Lirasının aylık değer kaybı, 1981’den yana en yüksek 2. artışı yaşadı. İlki 1994 Nisan, ikincisi daha ay bitmeden şimdi oldu. Üçüncüsü ise 2001 Şubatta olmuştu. $=12.75 alındı, 14.25 olursa 1'inci olacak."

Rota, bir diğer mesajında ise "Ekonomik kurtuluş savaşı verdiğini zannedenler, biraz çarşı pazar gezip, ticaret erbabı ile konuşurlarsa, şu an sayelerinde piyasada ve tasarruf tercihlerinde ‘Türk Lirasından kurtulma savaşı’ verildiğini görebilirler" ifadelerini kullandı.