CNBC'den Türkiye'nin borç analizi: Acı olacak

Amerika'nın önde gelen haber kanallarından CNBC, Türk Lira'sının serbest düşüşe geçmesi ardından Türkiye'nin borç analizini yayınladı. CNBC'de yer alan analizde "Türk Lirası'nın düşüşü karşısında yabancı borçların ödenmesi, Türkiye için acı verici olacak" ifadeleri yer aldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Kasım 2021 17:15
CNBC'den Türkiye'nin borç analizi: Acı olacak

Uzun zamandır değer kaybeden ve dün itibariyle serbest düşüşe geçen Türk Lirası'nın tarihi gerilemesi ardından CNBC, Türkiye'nin borç analizini yayınladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Faiz sebeptir, enflasyon neticedir" açıklamaları ardından tarihi düşüş yaşayan Türk Lirası'nı değerlendiren CNBC, "Türk lirası Salı günü dolar karşısında 13.44 ile rekor düşük bir seviyeye düştü. Bu düşüş ile TL, geçen hafta dolara karşı 'psikolojik' engel olarak kabul edilen 11 değerini çoktan aştı" ifadelerine yer verdi.

'Çılgın para politikalarının yansıması'

Söz konusu haberde Stratejist Tim Ash'in görüşlerine yer verildi. Ash, "Liranın şu anki seviyesi, Türkiye'nin çılgın para politikalarının bir yansıması" diye konuştu.

Çift haneli enflasyon ortamında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz indirimlerini sürdürmesi ısrarının değer kaybını tetiklediğini yazan CNBC, "Erdoğan, analist ve yatırımcıların 'rotayı değiştirmeli' çağrılarını reddederek kendi hamlelerini 'ekonomik bağımsızlık savaşının' bir parçası olarak nitelendirdi" ifadelerine yer verdi.

'Yatırımcılar tedirgin'

Öte yandan haberde, "Yatırımcılar, para politikalarının büyük ölçüde Erdoğan tarafından kontrol edilmesi ve Merkez Bankası'nın bağımsız olmamasından ötürü tedirgin" diye yazılarak Erdoğan'ın politika farklılıkları nedeniyle iki yıl içinde üç merkez bankası başkanını görevden aldığı belirtildi.

'Dış borç oranı yüzde 57'

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in verilerine yer verilen haberde, "Fitch'e göre, Ağustos ayında Türkiye'nin merkezi yönetim borcunun yüzde 57'si dövize bağlıydı. Yani lira değer kaybetmeye devam ettikçe bu borcun ödenmesi Türkiye için daha acı verici hale geliyor" denildi.