Emlak sektörünü baştan yazacak öneri: Boş ev vergisi

İstanbul'da konut krizi yaşanıyor. Şehirde bulunan 6.4 milyon meskenden 1.8 milyonu boş duruyor. Bu evler ne kiraya verilmekte ne de satışa sürülmekte... halktv.com.tr'den Arda Ormancı, emlak piyasasında kira artışının nereye gidebileceğini ve fiyatların nasıl düşeceğini soruşturdu.

İstanbul'daki 6.4 milyon meskenden 1.8 milyonu boş. Avrupa Yakası’nda Beylikdüzü, Başakşehir, Küçükçekmece ve Bağcılar ile Anadolu Yakası'nda Kadıköy, Ataşehir, Sancaktepe ve Tuzla’da boş konutlar git gide yoğunlaşıyor. TÜİK'in rakamlarına göre, Ağustos ayında emlak satışı yüzde 22 düştü. Aynı zamanda 2021'in 2. çeyreğinde Türkiye'de konut fiyatlarında yıllık yüzde 29.2 artış var.

Boş konutlar hem emlak piyasasının sıkışmasına hem de fiyatların artmasına sebebiyet veriyor. Bir şekilde piyasaya sürülmeli, boş evler, peki nasıl?

'Boş Ev Vergisi'

Konuyla ilgili görüşlerini halktv.com.tr'ye aktaran ekonomi yazarı İbrahim Kahveci, 'Konutta ihtiyaç sahibi olmayanların ev alması, kademeli vergilendirmeye girmesi gerekiyor' dedi. Gelir vergisi modelinde olduğu gibi kademeli bir 'Boş Ev Vergisi' uygulamasına geçilmesi gerektiğini dillendirdi.

Kahveci, 'Vatandaşın bir konutu varsa 0 (sıfır) vergi, iki konutu varsa küçük bir vergi, üç-dört-beş... Konut sayısı artıyorsa ve konutta değer de belirli bir noktaların üzerine çıkıyorsa ona göre vergi' sözleriyle bir 'Boş Ev Vergisi' modeli önerisinde bulundu.

Kahveci bu vergi sisteminin gelmesinin önemli olduğunu belirterek, 'Bir vatandaş düşünün, gerçekten ihtiyacı var. Kendisi oturmak için konut arıyor. Öbürü de parası var, gelir elde etmek için konut arıyor. Bu sayede, gelir elde etmek için konut arayanlar yerine ihtiyaç sahipleri daha rahat konut alabilir' dedi.

'İhtiyaç sahiplerinin konut ihtiyacı giderilebilir'

Getirilecek adil bir vergi sistemi ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara da yardımcı olunabileceğinden bahseden Kahveci, bunu şu sözlerle açıkladı:

'Bir vatandaşın 10, 20, 30 konutu varsa, o konutlardan çok yüksek vergi verip buradan tahsil edilecek vergi ile de ihtiyaç sahiplerinin konut ihtiyacı giderilebilir'

Kira üzerinden geliri bir şekilde düşürmek gerektiğini savunan Kahveci, 'Çünkü kira başkasının ihtiyacı üzerinden gelir elde etmek demektir. Başkasının ihtiyacı üzerinden gelir elde etmenin vergisel caydırıcılığı olabilir' sözleriyle yaşanan konut krizine dair kendi çözümünü tartışmaya sundu.

'Piyasayı canlandırabilir'

Ekonomi yazarı İbrahim Kahveci'nin fikrini söz konusu krizin göbeğindeki meslek grubuna, emlakçılara, sorduk. Emlakçı Mustafa Dağlı, 'piyasayı canlandırabileceğini' belirtirken "Adam diyecek ki, 'Devlete, boş tutup, vergi vereceğime kiraya veririm ya da satarım' diyecek" dedi.

Bir başka emlakçı Mustafa Onur Özdemir ise, 'Emlakçı olarak baktığımda işime gelir. Çünkü vatandaş, vergiyi vermez. Daireyi satar veya o vergiden dolayı dairelerini kiralar. Piyasayı canlandırır' dedi.

Aynı zamanda durumun bir vatandaş olarak 'işine gelmeyeceğini' de ifade eden Özdemir, 'Malımın zaten yıllık vergisini veriyorum. Bir daha neden vergi vereyim. Bu iş, o kadar da güzel bir iş değil' sözlerini kullandı.

Etiketler :