Elektrikli Chery geliyor! Tarihi belli oldu, en ucuz elektrikli o olacak! Peki fiyatı ne kadar olacak?

Elektrikli Chery geliyor! Tarihi belli oldu, en ucuz elektrikli o olacak! Peki fiyatı ne kadar olacak?
Chery'nin Türkiye'de satışa çıkaracağı ilk elektrikli otomobili olan mini sınıf EQ1'in Türkiye'ye geliş tarihi belli oldu. Modelin yüzde 54'lük ek gümrük vergisine rağmen piyasadaki en ucuz elektrikli otomobil olması bekleniyor. Peki Chery EQ1 Türkiye'ye ne zaman geliyor? Elektrikli Chery EQ1'in fiyatı ne kadar olacak? İşte ayrıntılar...

Elektrikli Chery geliyor! Tarihi belli oldu, en ucuz elektrikli o olacak! Peki fiyatı ne kadar olacak?

Yıllar sonra Türkiye piyasasına geri dönen Çinli otomobil devi Chery'nin Türkiye Başkan Yardımcısı Ahu Turan, Gazeteci Emre Özpeynirci'ye önemli açıklamalarda bulundu.

Best FM Oto Yaşam programına konuk olan Turan, şirketin Türkiye'ye yönelik satış hedeflerini, ülkeye gelecek ilk elektrikli otomobil modelinin ne olacağını ve ne zaman geleceğini açıkladı.

Twitter'dan yaptığı paylaşımla görüşmeden ayrıntıları aktaran Özpeynirci, bu yılın sonundan itibaren elektrikli modelleriyle de ülkemize giriş yapacak olan markanın gelecek ilk otomobilinin mini sınıf bir araç olan EQ1 olacağını duyurdu.

chery-eq1.jpg

Çinli otomobil devi Chery, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bir lansmanla “Omoda 5”, “Tiggo7 Pro” ve “Tiggo8 Pro” modelleriyle ülkemize giriş yaptığını duyurmuştu.

Gazeteci Emre Özpeynirci, Chery Türkiye Başkan Yardımcısı Ahu Turan’la gerçekleştirdiği bir röportajın ardından Chery'nin, Türkiye’de minimum 15 bin satış hedeflediğini aktardı.

chery-eq1-yesil.jpg

TÜRKİYE'DE ÜRETİM YAPILABİLİR


Özpeynirci'nin paylaşımına göre Chery, Türkiye’de 2023 yılında en az 15 bin adet satış yapmak istiyor.

Globalde görünen değerlerde üretilecek olan motorların ülkemizde farklı olmayacağı ancak araçların Avrupa’ya uygun olması için farklı beygir gücüne sahip gibi göründüğü belirtilen söyleşide neden bayilerin Chery'ye hazırlanmadığıyla ilgili soruya ise deprem nedeniyle ertelendiği şeklinde cevap verildi.

chery-eq1-arka.jpg

Çin'in en büyük otomobil ihracatçısı olan Chery'nin Türkiye Başkan Yardımcısı Ahu Turan, şirketin Türkiye'nin potansiyeline inandığını ve ileride Avrupa için bir üretim gündeme gelirse Türkiye'nin masada olacağını söyledi.

chery-eq1-sokak.jpg

YIL SONUNDA GELİYOR

Görüşmede Chery’nin Türkiye'ye getireceği ilk elektrikli otomobil hakkında bilgiler de paylaşıldı. Buna göre Chery, bu yılın sonundan itibaren elektrikli modelleriyle ülkemize giriş yapacak. İlk getirilecek elektrikli otomobil ise mini sınıf bir araç olan EQ1 olacak.

FİYATI NE OLACAK?

301 km menzilli ve 10.500 dolara satılan aracın Türkiye fiyatı hakkında temsilci tarafından bir açıklama yapılmasa da Özpeynirci araç için "Yıl sonunda gelirse %54 ek vergiye rağmen en ucuz elektrikli otomobil olur. Fiyat 300-350 bin TL civarı olursa bence güzel iş yapar." yorumunda bulundu.

chery-eq1-ic.jpg

EQ1 ÖZELLİKLERİ


Küçük bir şehir otomobili olan EQ1, Çin’de en çok tercih edilen elektrikli araçlar arasında yer alıyor. 30,6 kWh batarya ile 301 kilometre menzil sunan araç, 10.500 dolar civarında bir fiyata sahip.

41 beygir gücü ve 120 Nm gibi değerlere sahip olan aracın maksimum hızı ise 100 kilometre. EQ1’in şarj hızına bakıldığında ise %30’dan %80’e 30 dakikada ulaşabildiği görülüyor.

Etiketler :