Elektrik Kesintileri 4 Ayda 224 Bin Saati Aştı

Elektrik Kesintileri 4 Ayda 224 Bin Saati Aştı
Bu dönemde Türkiye genelinde 26 yıllık süreye karşılık gelen uzunlukta elektrik kesintisi yaşandı.Elektrik Kesinti Endeksi'ne (EKE) göre Mart-Haziran döneminde yaşanan elektrik kesintilerinin süresi 224 bin 182 saat uzunluğunu...

Bu dönemde Türkiye genelinde 26 yıllık süreye karşılık gelen uzunlukta elektrik kesintisi yaşandı.

Elektrik Kesinti Endeksi'ne (EKE) göre Mart-Haziran döneminde yaşanan elektrik kesintilerinin süresi 224 bin 182 saat uzunluğunu aştı.

Tüketici Birliği Federasyonu Elektrik Kesinti Endeksi (EKE) verilerine göre, Haziran ayında elektrik kesintileri, Mart dönemine göre yüzde 12.72 ve Nisan dönemine göre yüzde 402 artarken, Mayıs dönemine göre yüzde 11.33 azaldı.

Dört ayda toplam 224 bin 182 saat elektrik kesintisi

EKE'nin oluşturulmaya başlandığı Mart'tan bu yana, dört aylık dönemde toplam olarak 224 bin saat elektrik kesintisi gerçekleşti. Başka bir deyişle bu dönemde Türkiye genelinde yaklaşık olarak 9 bin 340 gün ya da 312 ay ya da 26 yıllık süreye karşılık gelen uzunlukta elektrik kesintisi yaşandı.

Haziran dönemine ilişkin Elektrik Kesinti Endeksi (EKE)'ni açıklayan Tüketici Birliği Federasyonu Elektrik Kesinti Endeksi (EKE) Çalışma Grubu Başkanı Jale Yanılmaz, "Kamuoyu kesintilerin gerçek nedenini merak ediyor" dedi.

Jale Yılmaz, "EKE'nin oluşturulmaya başlandığı 2015/Mart ayı verisi olan 50 bin saat kesinti süresinin endeks karşılığı 100 olup sonraki aylara ilişkin kesinti süreleri bu endekse ekleniyor ya da eksiltiliyor" dedi ve ekledi:

'Kamuoyu elektrik kesintilerinin gerçek nedenini bilmek istiyor'

"Elektrik Kesinti Endeksi (EKE)'nin oluşturulmaya başlandığı 2015/Mart ayından bu yana gerçekleşen elektrik kesintilerindeki yoğunluk kamuoyunu endişelendirmekte ve planlı olduğu bilinen bu kesintilerin gerçek nedeninin kamuoyu ile paylaşılmasını beklemektedir. Elektrik dağıtım firmaları tarafından bu bilgilere erişimin sağlanmaması durumunda, Tüketici Birliği Federasyonu başta EPDK olmak üzere ilgili kamu otoritelerinden bu bilgilerin açıklanması isteminde bulunacaktır."