Ekonomi çakıldı, Albayrak 'en kötü geride kaldı' dedi!

Ekonomi çakıldı, Albayrak 'en kötü geride kaldı' dedi!
Türkiye ekonomisi 2018'de yüzde 2,6 büyüme kaydetti ve hükümetin 2018 yılı için yüzde 5,5'lik büyüme hedefini yakalayamadı. Dördüncü çeyrekte ise ekonomi yüzde 3 ile beklenenden daha hızlı daraldı

Türkiye ekonomisi 2018'de yüzde 2,6 büyüme kaydetti ve hükümetin 2018 yılı için yüzde 5,5'lik büyüme hedefini yakalayamadı. Dördüncü çeyrekte ise ekonomi yüzde 3 ile beklenenden daha hızlı daraldı. Çeyrek bazında üst üste iki çeyrek daralan ekonomi, resesyona girmiş oldu. Berat Albayrak, büyümede en kötünün geride kaldığını söyledi.

BBC'nin haberine göre; Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre, ekonomi geçen yıl yüzde 2,6 büyüdü. Orta Vadeli Program'da 2018 büyüme hedefi yüzde 5,5 olarak belirlenmişti.

Ekim, Kasım, Aralık aylarını kapsayan dördüncü çeyrekte ise ekonomi yüzde 3 daraldı. Reuters haber ajansının anketinde daralmanın yüzde 2,7 olacağı öngörülmüştü.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, büyüme verisini Twitter'dan yorumladı ve 'en kötü geride kaldı' dedi.

Albayrak ayrıca ekonomik görünümün yeniden toparlanma eğilimine girdiğini de ifade ederek "Tarihin en ciddi spekülatif saldırısının yanında küresel alanda büyümenin yavaşlama eğilimine girdiği döneme rağmen 2001 ve 2008 yıllarındakine benzer bir durum gerçekleşmemiş, süreç çok kısa sürede başarılı bir şekilde atlatılmıştır" dedi.

Çeyrek bazında üst üste iki çeyrek daralan Türkiye ekonomisi 2009'dan bu yana ilk kez 'teknik resesyon' sürecine girmiş oldu

Geçen yıl özellikle Ağustos ayında TL'de yaşanan sert değer kaybıyla birlikte ekonomide sert iniş endişeleri artmış, Merkez Bankası'nın para birimindeki hızlı değer kaybını ve enflasyondaki yükselişi önlemek adına politika faizini yüzde 24'e çıkarmasıyla birlikte ekonomik büyümenin yerini daralmaya bırakacağı beklentileri güç kazanmıştı.