Dün rekor ceza gelmişti! Mahkemeye taşınıyor

Dün rekor ceza gelmişti! Mahkemeye taşınıyor
Rekabet Kurumu tarafından ceza kesilen 9 beyaz et üreticisi arasında yer alan Banvit'ten açıklama geldi. Soruşturmada firmaya 30.5 milyon lira ceza kesildiği ve cezaya ilişkin yargı yoluna başvurmaya hazırlanıldığı belirtildi.

Rekabet Kurumu, Piliç eti üretiminde faaliyet gösteren 19 teşebbüs ile Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği hakkında yürütülen soruşturmanın sonucunu açıkladı.

9 ŞİRKETE 157 MİLYON LİRA CEZA!

Kurumdan yapılan açıklamada; fiyat düzeyini birlikte belirlemek ve Ege Bölgesi’nde arzın kontrolüne yönelik bilgi paylaşımında bulunmak suretiyle rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle piliç eti üretiminde faaliyet gösteren 9 şirket ile rekabeti kısıtlayıcı davranışları kolaylaştırıcı eylemleri nedeniyle Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneğine toplam 156 milyon 703 bin 144 lira idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Kurum tarafından ceza kesilen beyaz et üreticileri ise; Abalıoğlu, Banvit,- Beypi, CP EgeTav, Er Piliç, Gedik, tavukçuluk, Keskinoğlu ve Şenpiliç şeklinde sıralandı.

Rekabet Kurumu, soruşturmaya konu diğer 10 şirkete ise kanunu ihlal etmedikleri nedeniyle idari para cezasına yer olmadığına karar verdi.

Rekabet Kurumu tarafından ceza kesilen şirketlerden biri olan Banvit'ten hissedarlarına yönelik açıklama geldi.

30.5 MİLYON LİRA CEZA

Şirketten yapılan açıklamada Rekabet Kurumu tarafından toplamda 30.518.617,48 TL tutarında idari para cezası verildiği kaydedilirken, gerekçeli kararın ise 2019 yılı içinde açıklanacağı ifade edildi.

30 GÜN İÇİNDE ÖDERSE YÜZDE 25 AZ ÖDEYECEK

İdari para cezasının süresi içinde ödenecek olması sebebiyle, 2019 yılının ilk çeyreği için söz konusu tutarın kayıtlarına gider olarak yansıyacağı da vurgulanan açıklamada, ödemenin, gerekçeli kararın tebliğ edilmesinden itibaren 30 gün içinde yapılması durumunda ise yüzde 25 indirim uygulanacağı da kaydedildi.

İlgili Haberler
Etiketler :